Etiket: 1 Kasım seçimi

Yeni sistemde “güç merkezi” tartışması: 2. Bölge’yi Yıldırım mı, İnegöl mü etkiler?

2 seçim çevreli Bursa’da 1. Bölge’nin lideri ve etkileyicisi olarak en büyük ilçe Osmangazi öne çıkıyor. Bu durumda 2. Bölge’de de ikinci büyük ilçe  Yıldırım’ın lider ve belirleyici olması gerekiyor. Ancak… 1 Kasım seçimi ve referandum sonuçları ışığında 2 bölgeli 2019 seçimini... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Değişim isteyen tabanla lider arasına sıkıştılar: MHP teşkilatları zor durumda!

1 Kasım seçiminin ertesi günü başlayan sorgulamalar hiç kuşku yok ki MHP teşkilatlarını bugüne kadarkinden çok farklı bir noktaya getirdi. Çünkü… Gördüğümüz kadarıyla bu kez teşkilatlar ağır bir baskı altında kaldılar. Geçmişte MHP’de çok sert kurultay mücadeleleri yaşandı, ama böyle bir hava ile ilk kez... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Meclis’te Gruplar anlaştı… İlk yemini Başbakan Davutoğlu edip, hükümeti kurma görevini almaya gidecek!

7 Haziran’dan bu yana farklı bir süreç yaşıyoruz. Üstelik bu farklı süreç kendi içinde çok ilginç gelişmelerle sürdü. Örneğin… Türkiye’de ilk kez bir seçimden sonra hükümet kurulamadığı için anayasa gereği seçimin yenilenmesi süreci başlatıldı. O bakımdan… Demokrasi tarihimiz açısından 1 Kasım... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

En yüksek oy oranına ulaşan Büyükorhan’a Efkan Ala morali: Hemşeriniz olmak istiyorum!

Gerçi… Bu sayfalarda AK Parti’nin seçim performansını değerlendirmek için hazırladığı teşkilat karnesi ile ilgili ilk bilgileri paylaştık, ama karne iki seçim arasındaki artış oranları ile ilgili çalışmayı yansıtıyordu. O bakımdan… 7 Haziran ile 1 Kasım seçimleri arasındaki oy oranı artışı sıralamasında... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Seçmen davranışına Sena Kaleli yorumu: Sena Kaleli: İstikrarsızlık korkusu seçmeni etkiledi!

Kuşku yok ki… 1 Kasım’da sandıktan çıkan ve kamuoyu araştırmalarını yanıltan sonucu değerlendirirken toplumun karar verme sürecini öncelikli olarak göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu analizi… CHP Parti Meclisi Üyesi Sena Kaleli şöyle yaptı: “Toplum daha çok korkularla hareket biçimi geliştiriyor ve buna göre... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Kurultay çağrıları yapılan CHP’ye en kritik özeleştiri içerden: Kavgalı yapıya halk oy vermiyor!

Seçimin üstünden tam 11 gün geçti. 1 Kasım’da sandıkta yarışan siyasi partilerden kazanan da kaybeden de sonuçlara yönelik değerlendirme yapıyor. Örneğin… AK Parti cuma akşamı seçim kozu olarak sahaya sürdüğü Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve İçişleri Eski Bakanı Efkan Ala’nın da katıldıkları İl... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Gözler Ankara’da… Bu dönem 3 Bakan’la Bursa’nın en güçlü dönemi olabilir!

Takvim belli… Yüksek Seçim Kurulu 1 Kasım genel seçimi sonuçlarını 12 Kasım 2015 Perşembe açıklayacak. 5 gün sonra, yani 17 Kasım’da da Meclis toplanacak ve milletvekilleri yemin edecek. Bu noktada… Bugüne kadarki hükümet oluşturma süreçlerinden farklı bir durum var. Halen işbaşında seçim hükümeti var... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Urfa’da AK Parti oyları 350 binden 530 bine çıkarken Faruk Çelik klipleri ne kadar etkili olsu?

Şanlıurfa’da siyaset atmosferinin zorluğu yanında, coğrafi alanın çok genişliği nedeniyle de zor. Buna karşın… Faruk Çelik farklı ve özel siyaset uygulamalarıyla, 7 Haziran seçimine göre 1 Kasım’da AK Parti oylarını 350 binlerden 500 binin üstüne çıkarmayı başardı. Yüzde 64.33 oy oranına ulaşan AK Parti... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Bursa’da seçimin kilit noktası: Oy arttıran yeni “üçlü siyasi güç” AK Parti’nin avantajı!

Seçimlerin kazanılmasında genel rüzgarlar ve konjonktürel gelişmeler elbette önemli, ama yerel unsurları da unutmamak gerekiyor. Kaldı ki… Bursa’da oyunu yüzde 44’ten 54’e çıkarıp 5 ay içinde 10 puan arttırıp 2011’de olduğu gibi 11 milletvekili kazanan AK Parti için daha özel bir durum var. O da şu: AK Parti ilk... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et