Etiket: 2019 seçimi

2019’da DSP’nin tavrını Genel Başkan Yardımcısı Murat Özbilge açıkladı: DSP Genel Başkanı Aksakal 100 bin imzayla aday

Haftaya başlarken… Devlet Bahçeli 2019’daki seçimlerde MHP’nin cumhurbaşkanı adayı çıkarmayıp Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini açıklaması sert siyasi polemiklere yol açtı, ama partiler de kararlarını açıklıyorlar. Örneğin… İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener uzun süredir cumhurbaşkanı adayı... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

2019’da da yapılsa, 2018’e de alınsa yeni sitemle yapılacak seçimin özelliğini Faruk Çelik yorumladı: Uzlaşmacı siyasal yapı oluşacak

Gerçi… Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminin 30 Mart 2019’daki yerel seçimden önce yapılması beklentisi artıyor, ama seçim tarihi 3 Kasım 2019 olarak gözükmeye devam ediyor. Böyle bir ortamda… Tabandan başlayan siyasi yaşamında İl Başkanlığı yapan, milletvekili olduktan sonra Grup Başkanvekilliği... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Siyasette adaylık hesabı yapanlar en çok bu soruyu konuşup tartışıyor: 2019 seçiminde AK Parti ile MHP ittifak yapar mı?

Görünen o ki, siyaset 2019 seçimi havasına çoktan girmiş. Çünkü, hedefini belirleyip, 2019’a göre strateji geliştirmeye başlayanlar var. Böyle bir ortamda, gittiğimiz her yerde ilk sorulan soru olarak şu dikkatimizi çekiyor: “2019 seçiminde AK Parti ile MHP ittifak yapar mı?” Yerel seçimler için değil elbette, ama iki... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Hedef 2019… Kestel’i gözüne kestiren MHP, projelerini şimdiden hazırlamaya başladı

MHP’nin Kestel’de kurucu ilçe başkanıydı. Sonra Murat Toker döneminde MHP İl Yönetim Kurulu’nda görev aldı, 2015’te yeniden Kestel İlçe Başkanı oldu. Kestel siyasetinin deneyimli isimlerinden olan MHP Kestel İlçe Başkanı Nuh Çil’in bir özelliği de rahmetli Alparslan Türkeş’i ilk ve son... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti’nin 2019 stratejisini belirledi… Makro projeler yerine kentlere dokunan projeler!

Anımsıyoruz da… 2007 seçimlerine gidilirken dönemin Başbakanı olarak Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti hükümetinin en büyük kozu, kamu hastanelerindeki kuyruklarda bunalan topluma özel hastanelerin kapısını açan sağlık hizmetleri olmuştu. Sonrasında… 2011 genel seçiminde duble yollar seçmenden ilgi gördü.... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Yeni sistemde “güç merkezi” tartışması: 2. Bölge’yi Yıldırım mı, İnegöl mü etkiler?

2 seçim çevreli Bursa’da 1. Bölge’nin lideri ve etkileyicisi olarak en büyük ilçe Osmangazi öne çıkıyor. Bu durumda 2. Bölge’de de ikinci büyük ilçe  Yıldırım’ın lider ve belirleyici olması gerekiyor. Ancak… 1 Kasım seçimi ve referandum sonuçları ışığında 2 bölgeli 2019 seçimini... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Siyasetin dikkatine… 1 Kasım seçimi sonuçlarına göre 2019’da yeni 2 milletvekilini de AK Parti kazanıyor

2019 için bugünden siyasi öngörüde bulunmak doğru değil, ama 1 Kasım 2015 seçiminin sonuçları üzerinden bir değerlendirme yapılabilir. Nitekim… Kent Kültürü Derneği Başkanı Sosyolog Mutlu Çınar şu sonucu çıkardı: “1 Kasım seçim sonuçlarına göre 1. Bölge’de AK Parti 6, CHP 3, MHP 1 milletvekili,... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Yeni dönem için en ayrıntılı anketten çarpıcı sonuç: 2019 seçiminde 2 partili Meclis görünüyor!

Tablo ortada… 2019 yılında ilk kez bir arada yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi Türkiye’nin yönetim şekli bakımından yeni bir dönemin başlangıcı olacak. Aslında… 2 seçimin kazanma anlamında birbirinden temel ayrılıkları var. Örneğin, cumhurbaşkanı seçilebilmek için yüzde 50 artı 1... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Gözler 2019’a çevrildi… CHP’nin adayı kim olacak?

CHP Bursa Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık’a, gözlerin 2019 seçimine çevrildiğini anımsatıp, CHP’nin adayını sorduk. Şunu söyledi: “Referandumu meşru kabul etmediğimiz için aday konusu önceliğimiz değil. Bazı söylemler oldu, fakat gündemimizde yok.” Aday yerine, kriterlerle ilgili... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et