Etiket: 7 Haziran seçimi

En yüksek oy oranına ulaşan Büyükorhan’a Efkan Ala morali: Hemşeriniz olmak istiyorum!

Gerçi… Bu sayfalarda AK Parti’nin seçim performansını değerlendirmek için hazırladığı teşkilat karnesi ile ilgili ilk bilgileri paylaştık, ama karne iki seçim arasındaki artış oranları ile ilgili çalışmayı yansıtıyordu. O bakımdan… 7 Haziran ile 1 Kasım seçimleri arasındaki oy oranı artışı sıralamasında... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Siyaset engelsiz olmalı, ama engelliye de siyaset zor: Tekerlekli sandalyesiyle 5. katlara bile çıkıyor!

Niyetimiz, gençlik siyaseti konuşup muhabbet çorbası içerek güne başlamaktı. Önce… Bademli girişindeki Gedik Plaza’da, 1995-2000 yılları arasında ANAP’ta İl Gençlik Kolları Başkanlığı yapan ve bir dönemin gençlik kolları efsanesi olan Şenol Kul’la buluştuk. AK Parti Mudanya’nın bir önceki İlçe Gençlik Kolu... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Hem AK Parti, hem CHP peşinde… 1 Kasım seçiminin gözdesi MHP’nin milliyetçi oyları oldu

7 Haziran seçimi üstünden 5 aya yakın süre geçti. Ne var ki, 5 ay bile olmamasına karşın, siyasi akıntı yön değiştirdi. Örneğin… 7 Haziran seçimi öncesinde HDP’nin barajı aşması için adeta kampanya vardı. Kimi çevreler, HDP barajı aşarsa AK Parti’nin iktidarı kaybedeceği hesabı yapıyorlardı. O hesap... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

HDP seçim startını Sırrı Sakık ve Dengir Mir Mehmet Fırat’la veriyor: Hedef 2 miilletvekili

7 Haziran sonrası gelişmeleri nedeniyle bu seçim için çalışmalarını daha sessiz yürüten Halkların Demokratik Partisi bugün iki konuk ağırlıyor. Konuklardan biri Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, diğeriyse AK Parti kuruluşunda genel başkan yardımcılığı yapan, ama ayrılıp HDP’ye geçen Dengir Mir Mehmet Fırat... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Araştırmanın röntgeni: Seçimden tek başına iktidar çıkar mı?

1 Kasım seçimi sonuçları 7 Haziran’dan farklı olur mu? Yine tek başına iktidar çıkmazsa bir seçim daha mı yapılır? Soruların cevabı Ada Araştırma Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ünal’da: “Araştırmamızın sonuçlarına göre AK Parti 282 milletvekili çıkarıyor. Bu rakam tek başına iktidar olmak için... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Seçime 36 gün kala bayramlaşmaların gösterdiği tablo: Seçim havası sadece CHP’de!

Takvime göre… Seçime yalnızca 36 gün kaldı. Fakat çevreye bakıldığında seçim havası seçmende de, siyasetçide de gözlenmiyor. Gerçi… Benzer ifadeleri 7 Haziran seçimi öncesinde de yazıyorduk. Nitekim o günkü ilgisizlik sandığa yansıdı ve vatandaşın karar veremediği için buraya geldik. 7 Haziran’da ortaya çıkan... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Bu seçimde de aday çıkaramayan Bulgaristan göçmenlerine yol haritası

1985-1990 arasında Bulgaristan’dan zorunlu göç hareketi Bursa’da yerleşik nüfusu etkileyen en önemli değişim oldu. O süreçten beri de siyasi partiler aday listelerine Bulgaristan göçmeni aday koymayı önemsediler. Bu kapsamda… 2011’de AK Parti Milletvekili seçilen Mustafa Öztürk son örnek oldu. 7 Haziran seçiminde AK... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

7 Haziran’da AK Parti’nin 10. sıra adayı Gürsel Dönmez’in yorumu: Bu liste 10 numara!

7 Haziran’da AK Parti 10. sırada Gürsel Dönmez vardı ve Bulgaristan göçmenlerini temsil ediyordu Seçilemeyince Başbakanlık Başdanışmanı ve Dış İlişkiler Başkanı olarak görev aldı. Yeni listeyi konuşurken şunu vurguladı: “Efkan Ala Beyin enerji katacağı listede tek eksik Bulgaristan göçmeni. Çorbanın tuzu eksik... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Seçilmişler korunacak, ama MHP aday listesinin sonraki sıralarının nasıl olacağını merak ediyor

1 Kasım’da yapılacak olan seçimlerine, 7 Haziran seçiminde seçilenleri koruma eğilimiyle hazırlanan ve listeyi koruma kararı alan MHP’de yine de bir beklenti var. Beklenti… Milletvekili seçilen ilk 3 sıradan sonra listenin değişip değişmeyeceği. Bazı aday adayları, 3’ten sonraki sıralarda listeye girebilmek için... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Şehit haberleri gölgesinde siyaset… CHP’de “Aday listesi boş kalabilir mi?” meraklı bekleyişi

Bir yandan… Gözümüz televizyon ekranında Dağlıca’daki kahpe terör saldırısıyla ilgili haberleri izliyoruz. Bu satırları yazdığımız sırada henüz şehit ve yaralı askerlerimizin sayısı açıklanmamıştı. Bir yandan… Siyasetteki seçime doğru gelişmelerini izliyoruz. Bu kapsamda… Gözler... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et