Etiket: anket

Bursa’dan çağrı merkezi gibi ortamda Türkiye’nin tüm illeri ve ilçelerini arayıp ‘telefon anketi’ yapıyorlar, sonucu da buluyorlar

Kamuoyu araştırması bilimsel bir yöntem. Sorulacak soruların tespitinden deneklerin seçilmesine, verilen cevapları teyit edecek çapraz sorulardan rakamları okuyup raporlamaya kadar pek çok aşaması ve kritere sahip. İşte… Bu kriterlerle çalışan ve Bursa merkezli olmalarına karşın Türkiye genelinde başarılı... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Büyükşehir için İYİ Parti’de ‘teveccüh’ Prof. Dr. Emin Balkan’dan yana, 5 ilçe ise hedefte

Siyasetin merkezi Ankara’da şu günlerde ittifak görüşmeleri yapılıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener görüşmesi iki partini teşkilat/örgütleri kadar diğer partilerin de ilgi odağı oldu. İYİ Parti İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır bu görüşmeyi anımsatırken, şu... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

CHP’nin kafasını karıştıran anket: Sonuçlar yakın çıkınca, Kılıçdaroğlu “Adem Vural’la da görüşün” dedi

Anlaşılan o ki… Belediye başkan adaylarının bir kısmını belirleyen CHP, kalanları da açıklayıncaya kadar spekülasyonlar hiç bitmeyecek ve Ankara’dan neredeyse her gün yeni bir sürpriz haberi gelecek. Nitekim… Son haber de böyle ve yeni bir kulis söylentisi olarak hızla yayılıyor. Söylenen şu: Yaptırılan anketler... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Araştırma bunu gösteriyor: Cumhur İttifakı da diğer olası ittifaklar da tam anlaşılamadı, seçmenin kafası karışık

ADA Araştırma’nın yaptığı son kamuoyu araştırmasında, 3 Kasım 2019’daki cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçiminde ilk kez uygulanacak olan seçim ittifaklarını da sorguladı. Genel tabloda… “Partilerin ittifak yaparak seçime girmelerinin nasıl karşılandığı” sorusuna, yüzde 55.6 evet, yani... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Yerel seçime 1 yıl, cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimine 20 ay kaldı… Kararsızlar azalıyor, seçmen yaklaşımında sürprizler var!

Siyaseten bakılırsa… Yavaş yavaş seçim atmosferine giriyoruz. Yerel seçime artık 1 yıl kaldı, zamanında yapılırsa Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimi için de 20 ay var. O nedenle… Yapılan anketlerdeki hareketler artık daha dikkat çekici hale geldi ve daha dikkatli şekilde izleniyor. Çünkü, önümüzdeki... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Altepe daha kararını bile açıklamadı, ama kulisler başladı… Ankara’ya anket, kulis, hatır telefonu yağıyor

Dikkat çeken şu… Recep Altepe henüz istifa kararı açıklamadı, ama Büyükşehir Belediye Başkanlığı için kulis yarışının başladığını görüyoruz. Kulağımıza sürekli Ankara’ya dosya ya da anket gönderenler ve partinin kimi etkili isimleri üzerinden kulis yapanlar olduğuna dair söylentiler geliyor. Bunları elbette... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

İşte soru: Yeni il başkanı için AK Parti temayül yapıyor, ama çıkan sonucu uygulayacak mı?

AK Parti Marmara Bölge Koordinatörü Murat Yıldırım ve İl Koordinatörü Muhammed Balta’nın bugün ve yarın 57 yüz yüze görüşme yanında 353 kişiyle anket yöntemiyle yapacakları temayül bir kez daha sorgulanıyor. Çünkü… Geçmişte temayülden çıkan sonuçlara uyulmadığı gibi, oyların sayılıp... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Bu sonuca dikkat: 1 Kasım seçimi ve referandum sonucuna göre hangi partilerin seçmeni yeni partiye ihtiyaç duyuyor?

Yeni parti sorgulaması yapan araştırmada dikkat çekici bir bölüm daha var: 1 Kasım seçimi sonuçlarına göre; AK Parti seçmeninin yüzde 19.1’i, SP seçmeninin yüzde 48.1’i, MHP seçmeninin yüzde 48.6’sı, HDP seçmeninin yüzde 51.7’si, CHP seçmeninin yüzde 72.8’i, diğer partilerin de yüzde... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

2019 için revizyon süreci başlatan AK Parti’ye referandum sandığı ve saha gözlemlerinden yol kılavuzu gibi rapor!

İstanbul merkezli Ada Araştırma bu sayfaların okurları için hiç de yabancı değil. Çünkü, zaman zaman araştırmalarına yer veriyor, seçim olmayan dönemlerde bile kamuoyu eğilimini paylaşıyoruz. Onlar da… Seçim dönemlerinde tam isabet sonuçları buluyorlar. Nitekim… 16 Nisan referandumu için geri sayım başladığında,... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Referandum ufukta göründü, tolumun nabzı araştırmaları başladı… Sürpriz görünmüyor, Başkanlık açık farkla gelir!

Aradığımızda… Her zamanki gibi Türkiye genelinde, fakat bölgesel olarak yaptıkları son araştırmanın raporlaması üzerinde çalışıyordu. Yani… Önündeki araştırmadan daha yeni, ya da başka bir ifadeyle söylemek gerekirse daha taze başka bir kamuoyu araştırması yok. O bakımdan… Toplumun nabzını tutup eğilimini... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et