Etiket: Araştırmacı

Oyların sayılıp sayılmadığı tartışmaları bir yana, AK Parti’nin temayüldeki oylama planlamasında temsil adaletsizliği var

AK Parti’nin alışılmış organizasyon başarısını Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’ndeki temayül yoklamasında da gördük. Ancak… Organizasyon disiplinine karşın AK Parti’nin oy kullanma planlamasında temel bir sorun ortaya çıktı. Ona da… Sandıkları birlikte dolaştığımız Sosyolog Mutlu... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Askere 15 Temmuz’da düşen güven Cerablus’la arttı, lider performansında Cumhurbaşkanı öne çıktı

Darbe girişimi sonrası sıcağı sıcağına halkın düşüncelerini ve eğilimlerini belirlemek için sahaya çıkan Araştırmacı Metin Ünal geçen hafta da yeni bir araştırma yaptı. Bu kez… 15 Temmuz sonrası nelerin değiştiğini görmek istedi. İlk olarak da lider için güncel sorunlara yaklaşımı sorgulamak üzere ayrı... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Araştırmada ilginç sonuç: En güvenilir ülke sıralamasında Amerika düştü, Rusya ikinci sıraya çıktı

Aslında… Araştırmacı Metin Ünal periyodik olarak sürekli araştırmalar yapıyor. O bakımdan, 15 Temmuz öncesinin donelerine de sahip. Nitekim… Araştırmadaki dost ülke sorusu 15 Temmuz öncesine bakıldığında çarpıcı sonuç veriyor. Örneğin, en güvenilen ülke olarak yüzde 68’le Azerbaycan ilk sırayı alıyor. Haziran... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Sokaktaki vatandaş FETÖ’nün iade edileceğinden umutsuz

17-21 Temmuz tarihleri arasında 30 Büyükşehir’de ve 5 bin 200 kişiyle yüz yüze görüşülerek yapılan araştırmada darbe girişiminden yüzde 89 oranında FETÖ’yü sorumlu görüldüğü çıktı. Fakat… Araştırmaya katılanlar, FETÖ’nün iadesi konusunda pek de umutlu değiller. Çünkü… “FETÖ iade edilir mi?”... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Darbe girişimi sonrası halkın siyasi tercihlerinde çok büyük değişim yok!

Türkiye genelinde yaptığı isabetli araştırmalarla tanınan Araştırmacı Metin Ünal’a, 15 Temmuz darbesi sonrası halkın siyasi tercihinde değişiklik olup olmadığını da sorduk. Oran vermedi, ama izlenimlerini aktardı: “Siyasi tercihlerde kayda değer bir hareket yok. AK Parti’nin 1-2 puan artışı, MHP’nin 1-2 puan... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

15 Temmuz sonrası gündem araştırmasından çarpıcı sonuçlar: Darbe girişimi tercihi değil, ama düşünceleri değiştirdi!

Türkiye’nin geçmişinde iki askeri darbe var. 1960 ve 1980’de hükumetler değişmekle kalmadı, 1960 darbesine Başbakan ve 2 Bakanı demokrasi şehidi verdi. Arada… 1971 muhtırası var. Yine son dönemde 28 Şubat postmodern darbesiyle 2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde yaşanan e-muhtıra da toplumun belleğinde... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et