Posts Tagged ‘başkanlık sistemi’

MHP Genel Başkan Yardımcısı Depboylu Cumhur İttifakı’nın gerekçesini yorumladı: Yeni oluşturulan tehlikelerin önünü kesmek gerekiyor

Başkanlık sistemi için açan anayasa değişikliği teklifinin Meclis’e getirilmesi çağrısıyla başladı, referandumla devam etti, 24 Haziran seçiminde Cumhur İttifakı olarak milletin karşısına çıkıldı. Tüm bu süreçte… Siyasi... devamını oku... | Paylaş!

28

02 2019

Başkanlık sistemiyle başlayan yeni dönemin yerel yönetimlere yansımasına Faruk Çelik bakışı: Kişilerin değil, projelerin öne çıktığı bir dönem olacak

24 Haziran’da başkanlık sistemi ile birlikte Türkiye’de yeni bir dönem başladı. Deneyimli siyaseti Faruk Çelik bu yeni dönemi ve sistemi şöyle görüyor: “Dünyada keşfedilmiş toz pembe bir düzen yok. Elbette 24... devamını oku... | Paylaş!

10

09 2018

Anket sonuçlarına göre bugünkü tabloda Erdoğan ilk turda seçilebiliyor

Eğer… Değişiklik olmazsa Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimi 3 Kasım 2019’da yapılacak ve Türkiye’de yeni yönetim sistemi fiilen başlayacak. İşte… ADA Araştırma son gündem araştırmasında başkanlık... devamını oku... | Paylaş!

20

03 2018

Tek adamlık ve partili cumhurbaşkanı iddialarına MHP İl Başkanı Topçu yorumu: Artık hileye gerek duyulmasın

Anayasa değişikliğine ilişkin tek adamlık ve partili cumhurbaşkanı eleştirilerini cevaplayan MHP İl Başkanı Tevfik Topçu’nun bakışı şu: “Parlamenter sistem kalkmıyor, ama tam bir başkanlık sistemi de değil. Son derece fazla... devamını oku... | Paylaş!

27

02 2017

Yeniden kurulan AP hedefini belirledi: İdeoloji partileri dönemi geçti, siyasete kitle partisi anlayışı yeniden kazandırılmalı

Gazetelerden takip ediyoruz… Adalet Partisi son dönemde teşkilatlanma atağına kalktı. Pek çok ilde katılım törenleri düzenlerken Bursa İl Başkanı olarak geçen hafta Ahmet Yıldırım atandı, Haşim İşcan Caddesi’nden Doğanbey’e... devamını oku... | Paylaş!

17

02 2017

Çavuşoğlu’ndan çarpıcı bir soru: Rusya neden Suriye’ye parlamenter sistem önerdi?

AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu sistem değerlendirmesi yaparken farklı bir bakış getirdi: “Rusya’da başkanlık sistemi var, ama Suriye için parlamenter sisteme ilişkin anayasa önerdi.” Şu yorumu... devamını oku... | Paylaş!

31

01 2017

Ayşe Mehtap Ekinci: Sosyo-politik gerçekliğimize en uygun yapı başkanlık sistemi

Anayasa değişikliği ile gelecek Cumhurbaşkanlığı sisteminin neyi değiştireceğini sorunca AK Parti Genel Merkezi Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Ayşe Mehtap Ekinci şunu söyledi: “Sosyo-politik gerçekliğimize en uygun yapı... devamını oku... | Paylaş!

27

01 2017

Beklenti bile yokken 3.5 ayda siyasetin kaderi de Türkiye’nin sistemi de değişti!

Açıkça söylemek gerekirse… AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlık sistemine yönelik çalışmalar yapmalarına karşın, Meclis’te uzlaşma sağlanamayacağı için gündeme... devamını oku... | Paylaş!

24

01 2017

Siyaset referanduma hazırlanıyor… Otoyol açılışı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bursa programı bekleniyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin cumartesi sabaha karşı yapılan oylamadan çıkan kararıyla Türkiye’de yeni bir yönetim modelinin yolu açıldı. Daha 80’li yılların ikinci yarısında rahmetli Turgut Özal’ın... devamını oku... | Paylaş!

24

01 2017

2002’de erken seçim istedi oldu, anayasa değişikliği yolunu açtı, şimdi yine erken seçim diyor… Siyasetin kaderini Bahçeli belirliyor

Anımsanacaktır… 1999 genel seçimi sonrası kurulan DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümeti zorlansa da yürüyordu. Ta ki MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Temmuz 2002’de Kocayayla’da “Kasımda erken seçim” çağrısı yapana kadar. 3 Kasım... devamını oku... | Paylaş!

15

01 2017