Posts Tagged ‘Bursa Felsefe Kulübü Başkanı’

Müzakere Uzmanı Deniz Kite Güner yorumladı: Siyasiler istişareyi biliyor, ama müzakereyi yapamıyorlar

Tam da… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin görüşmeye başladıkları anda ziyarete geldi. Dr. Deniz Kite Güner’in biyografisinde yok yok: Türkiye’nin ilk profesyonel ve... devamını oku... | Paylaş!

23

11 2018

Demokrasi; felsefeyi günlük yaşamın içine alabilirsek gerçek anlamda uygulanabilir olur… Hayat düşünmeye değer

Günlük yaşamın akıntısına kendimizi kaptırıp gidiyoruz. Sorunları da kendimizi ilgilendirmedikçe dert edinmiyoruz. Oysa… Her şeye kafa yormak gerekiyor. Çünkü, hayat düşünmeye değer ve sağlıklı bir toplumda sağlıklı... devamını oku... | Paylaş!

16

11 2018

Alman felsefeciden Türkiye-Almanya ilişkilerinin “oradan bakınca” görünüşü: Kültürel düzeyde yakınlık, politik alanda sorunlu

Türkiye’ye daha önce gelmiş, fakat Bursa’ya ilk gelişi… Bu yıl beşincisi yapılan Uluslararası Felsefe Kongresi’nin son oturumda kapanış konuşmacısıydı… Almanya’nın Flensburg Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ulrich Glassmann... devamını oku... | Paylaş!

14

10 2018

Felsefecilerin gündeminde dünyanın ve bölgemizin sorunu var: Savaş ve barışa felsefi bakış

Uludağ Üniversitesi Felsefe Bölümü gelenekselleştirdiği Uluslararası Felsefe Kongresi’nin bu yıl dördüncüsünü yapıyor. Üstelik… 11-13 Ekim tarihlerindeki kongrenin ana teması dünyanın ve bölgemizin sorunu Savaş ve Barış... devamını oku... | Paylaş!

11

10 2018

Şiddete önce insan zihninde son verilmeli… Vahşice katledilen felsefe öğrencisi Sema’nın katilleri 2 bin 555 gündür aramızda

Sema Karakoca’yı anımsadınız mı? 15 Şubat 2011 günü Uludağ Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğrencisi olan genç kızın doğum günüydü. Ertesi gün, yani 16 Şubat 2011’de ortadan kayboldu. 01 Mart 2011’de Sema’nın cesedi... devamını oku... | Paylaş!

02

03 2018

Dünya İnsan Hakları Günü’ne açılan farklı pencere: Demokrasi insan haklarına saygıyla başlar, felsefeyle gerçekleşir

Pazar günü… 10 Aralık 1948’deki İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile Kasım 1950’deki Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin temelini oluşturdukları İnsan Hakları Günü’ydü. Günü yorumlayan değerlendirmeler arasında, Bursa... devamını oku... | Paylaş!

13

12 2017

Yapacak daha iyi işiniz yoksa Ördekli’ye gidin… “Makinalar hayal kurabilir mi?” tartışmasıyla felsefe konferansları başlıyor

Artık bir Bursa geleneği olarak her kış sezonu etkinlikleri içinde yerini aldı. Uludağ Üniversitesi Felsefe Bölümü Başkanı Prof. Dr. Abdülkadir Çüçen ile Bursa Felsefe Kulübü Başkanı Diş Hekimi Gürkan Kaya önderliğindeki... devamını oku... | Paylaş!

21

10 2017

Felsefe eğitimi alan ilahiyatçı… Prof. Dr. Hüseyin Aydın’dan Atatürk’ün felsefesi ve laiklik anlayışı üzerine 2 kitap

Aslında… Prof. Dr. Hüseyin Aydın adı Bursa için hiç de yabancı değil. Çünkü, Nihat Balkır ve Ayhan Kızıl’ın rektör oldukları dönemlerde Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı. Şimdi emekli, fakat... devamını oku... | Paylaş!

04

06 2017

En farklı sosyal sorumluluk projesi… Yaşlılar ve çocukların bir arada olacakları Huzur Köyü!

İnsan yaşamının belki de en kritik iki evresi, çocukluk ve yaşlılık olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü, yaşamın iki aşaması da özenli ilgi gerektiriyor. İşte… Yaşamın bu ili aşamayı birleştirecek, bir anlamda... devamını oku... | Paylaş!

27

03 2017

Felsefeciler anayasayı konuşuyor… Prof. Dr. Fuat Keyman ve Prof. Dr. Levent Korkut geliyor

Bursa Felsefe Kulübü Başkanı Diş Hekimi Gürkan Kaya, referandum sürecinde toplumun bilgilenmesini sağlamaya yönelik olarak mart ayı içinde iki konferans planladıklarını söyledi. İlkinde… Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.... devamını oku... | Paylaş!

15

02 2017