Posts Tagged ‘Bursa Ovası’

Tarihinde ilk kez 2 partiden 2 milletvekili çıkaran Gürsu’da hem büyük mutluluk, hem de guru var

Tarihteki adının Susığırlık olduğu biliniyor. Bir kadın öğretmenin önerisiyle 1931 yılında Gürsu adını aldı ve bucak oldu. 1991 yılındaysa Bursa’nın Büyükşehir olması nedeniyle merkezin idari yapılanması düzenlenirken ilçe... devamını oku... | Paylaş!

04

07 2018

Barajdan gelen sulama kanaletleri DOSAB’ın altında kaldı, ovanın en verimli bölümünde 2 bin dönüm arazi sulanamıyor

Bir yandan DSİ ve Bütünşehir uygulaması sonrası Büyükşehir Belediyesi tarafından kırsala yönelik sulama projeleri yapılırken; diğer taraftan Faruk Çelik döneminde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın SİT ilan... devamını oku... | Paylaş!

16

08 2017

Armut hasadını bekleyen TCDD’ye Osmangazi çiftçisinden teşekkür var

Hızlı trenin güzergahı Bursa Ovası’nın en verimli topraklarından geçiyor. O nedenle, tren hattında kalan ve dünyanın en özel türlerinin yetiştiği meyve bahçeleri kamulaştırılıyor. Gerçi… Çiftçi arazisinin parasını... devamını oku... | Paylaş!

18

07 2017

Raylar her yerden geçebilir, ama verimli toprak bulunmaz… Çiftçi trenin Gemlik’e ovadan değil, otoyoldan gitmesini istiyor

Osmangazi Ziraat Odası’nda değişim şubat ayında yaşandı. 2 yıldır Oda Başkanı olarak görev yapan Hakan Ekim yeni görev dağılımında Meclis Başkanı olurken, yönetimi yeniden görev bölümü yapıp İsmail Altınkaya’yı... devamını oku... | Paylaş!

16

06 2017

Son 50 yılda devereden tekstile geçip sanayileşen Bursa bir kez daha kabuk değiştiriyor, hedef büyük!

Kentlerin değişim ve dönüşümü için çok uzun yıllardan oluşan dönemler kriter alınır. Örneğin 50 yıllık süreçler çok fazla anlam ifade etmezler. Oysa… 50 yıl Bursa için çok özel bir süre haline geldi. Çünkü… Bursa 50... devamını oku... | Paylaş!

09

06 2015

Dışkaya artan mermer ocaklarından tedirgin: Otlak kalmadı

Çevre tartışmalarının yoğunlaştığı şu günlerde bir tedirginlik haberi de Bursa Ovası’na kuzeyden bakan Katırlı Dağları üzerindeki Dışkaya Köyü’nden geldi. Ziyaretimize gelen Dışkaya Muhtarı Veli Esen ile Köy... devamını oku... | Paylaş!

23

08 2014