Etiket: dağ yöresi

Çavuşoğlu’ndan dağ yolu için yapılan spekülasyonlarına yorum: Yöre insanımızın hassasiyetini istismar etmeye çalışanlar var

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu dağ yolunu çok önemsiyor. “Dağ yöresine ne zaman gitsek yol soruluyor, bitmediği için sitem ediliyor” diye başlayıp izlenimini paylaştı: “Yöre insanımızın hassasiyetini istismar etmeye çalışanlar var. Bunların dertleri yol falan değil, ‘Nasıl olur... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

En özel karne hediyesi… Keles ve Harmancık’tan 90 çocuk ‘Askıda Bilet’ kampanyasıyla Bursaspor-Fenerbahçe maçını izleyecek

Rakamları… İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger açıkladı. Bursa’da 17 ilçedeki 1.666 okulda 570 bin öğrenci ile 40 bine yakın öğretmen ve idareci 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının ilk yarısını tamamladı. Bir anlamda… Öğrenciler için sömestr tatili cuma akşamından itibaren başladı. Kuşku yok... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Dağ yöresi onu izliyor… Keles’in Harmanalan Köyü’nden 19 yaşındaki Furkan Erzurumspor’un U21 takımının değişmez oyuncusu

Furkan Doğan 19 yaşında… Keles’in Harmanalan Köyü’nden olan Furkan futbola 2012 yılında Bursaspor altyapısında başladı. Orta saha ve önlibero mevkilerinde görev yapan Furkan 2016 yılında Bursaspor U19 takımında futbol oynamaya başladı. Hedefinde… Bursaspor A Takımı vardı ve bu hedefe ulaşmak için yeşil çimlerin... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Keles için Bütünşehir yönetimi tam bir milat oldu, hizmet anlayışı değişirken altyapı tamamlandı, yeni yatırımlar geldi

Yıllarca.. Bursa’nın Güneydoğusu olarak adlandırılan bölgede hizmetten mahrum yaşayan dağ ilçelerinde yaşam değişiyor. Keles Belediye Başkanı Mehmet Teke bu değişimi şöyle anlattı: “Bütünşehir milat oldu, hizmet anlayışı değişti. Altyapıyı tamamladık, parklar yapıyoruz, yol sorunu da çok yakında... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Manda sütü ürünlerine ilgi arttı… Orhaneli ekonomisine manda sütü işleme tesisi desteği

Geçmişte, dağ yöresi dahil Bursa’nın bir çok bölgesinde manda yetişirdi. Bu bölgeler azalırken, dağ yöresinde neredeyse manda kalmadı. Buna karşın… Son yıllarda manda sütü ürünlerine ilgi arttı. Bu değişimi göz önüne alan TKDK da yeni projeler kapsamında Orhaneli’nde manda sütü işleyip süt, ayran,... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Dağ yöresinde boşalan köylere yeni üretim dopingi: Harmancık’ta kaz çiftliği ve Orhaneli’nde istiridye mantarı tesis

Araziler geniş… Fakat verimli toprakları çok fazla değil. O nedenle köyden kente göçü en şiddetli haliyle yaşayan dağ yöresinde geçmişi yüzyıllara dayanan köyler boşaldı. Gerçi… Bazı bölgeler kiraz, çilek, ceviz üretimiyle ekonomi çarkına katıldı, ama şurası bir gerçek ki, genç nüfus kente göç... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Çavuşoğlu’nun yoğun çalışma programı: İftardan sahura dağ yöresinde, gündüz Ankara’da toplantılarda, ertesi gün yeniden dağ ilçelerinde

Gerçi… Başbakan Yardımcısı olduktan sonra 3 hafta sonu hariç tüm hafta sonlarını Bursa’da geçirdi. Her gelişinde sokakta ve vatandaşla bir arada oldu. 24 Haziran seçimi için aday listelerinin belli olmasıyla liste öncüsü olarak teşkilatı ve seçim çalışmalarını koordine etti. Her yere koşmayı da... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Dağ Yolu’ndaki ölümlü trafik kazalarını Meclis’e taşıyan Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir İçişleri Bakanı Soylu’ya sordu: Önlemek için ne yapılıyor?

Dağ yöresindeki ilçelere ulaşan yolda üst üst üste meydana gelen ölümlü trafik kazaları kent gündemindeki yerinin yanı sıra Meclis gündemine de geldi. Geçtiğimiz hafta MHP’den İYİ Parti’ye geçen Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir, bu kazaları TBMM gündemine taşırken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Siyasetçiler ve adaylık planı olanlar şimdiden hesaba başladı: 2 bölgeli erken seçimde kimler, nereden aday olur?

Görünen o ki… Genel beklenti oluştuğu için, Ankara’da erken seçimin konuşulur hale gelmesi, hatta dün bu sayfalarda aktardığımız gibi AK Parti kurultayına göre şifrelerin çözülmesi kimse için sürpriz olmadı. O bakımdan… Erken seçimin konuşulmaya başlaması bile siyasetçileri harekete geçirdi ve seçim... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Dağ yöresinin ikinci “bilim adamı” gururu: Büyükorhan’da doğup büyüdü ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden TUBİTAK Ödülü’nü aldı

İlk haberi… 01 Ocak 2018 günü “Uludağ’ın zirvesinin gölgesinden Beştepe’de bilim ödülüne yolculuk” başlığıyla bu sayfalardan duyurduk. O yazıda… Uludağ’ın zirvesinin gölgesinde kurulu olan Soğukpınar’da doğup ilk, orta ve lise tahsilini bir dönem adı belde olsa bile köy ortamında yapan Uludağ... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et