Etiket: darbe

Referandum kampanyasında AK Parti’nin kozu: Dünyada güçlü liderler ve yönetimler ön plana çıkıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çıktığı Güneydoğu Afrika gezisi sırasında TBMM’de kabul edilen anayasa değişikliğini hemen onaylayacağını açıkladı. Başbakan Binali Yıldırım da, referandum tarihini önümüzdeki hafta YSK’nın duyuracağını söyledi. Böylece… Referanduma yönelik bürokratik adımlar... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Şehidi ve gazisiyle bedel ödeyen halk demokrasiyi koruyup kollama sorumluluğunu da üstlendi

Aslında… Demokrasi tanımını siyasi görüş doğrultusunda yorumlayıp kabullenen bir toplumsal yanımız var. O nedenle herkesin demokrasi anlayışı kendine göre farklılık içeriyor. Bununla birlikte… O farklı tanımlamalar içinde bir ortak nokta karşımıza çıkıyor. 15 Temmuz’a kadar genellikle demokrasi kültürümüz... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

15 Temmuz sonrası gündem araştırmasından çarpıcı sonuçlar: Darbe girişimi tercihi değil, ama düşünceleri değiştirdi!

Türkiye’nin geçmişinde iki askeri darbe var. 1960 ve 1980’de hükumetler değişmekle kalmadı, 1960 darbesine Başbakan ve 2 Bakanı demokrasi şehidi verdi. Arada… 1971 muhtırası var. Yine son dönemde 28 Şubat postmodern darbesiyle 2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde yaşanan e-muhtıra da toplumun belleğinde... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Türkiye’de demokrasinin kesildiği yayını yapan Bulgaristan televizyon ve radyolarına Bursa’dan bağlanıyor

Türkiye’de darbe yapmak üzere harekete geçenler 15 Temmuz gecesi halk direnişi ile karşılaşınca başarılı olamadılar, ama dış ülkelere olumsuz mesaj vermeyi başardılar. Bunlar arasında Bulgaristan da var. Nitekim.. 15 Temmuz sonrası Bulgaristan’daki kimi televizyon ve radyolar bir yandan Türkiye’de darbe olmuş gibi... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Siyasette özlenen birliktelik tablosunu darbe girişimiyle ortaya çıktı: Demokrasi varsa, siyaset de var!

Ne yazık ki… Siyaset anlayışımız karşı tarafı suçlama, polemik ve kürsü kavgası şeklinde işliyor. O nedenle liderler kolay kolay bir araya gelmiyorlar, çünkü hepsi birbiri hakkında ağır ithamlarda bulunuyorlar. Bu kez… 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi siyasi parti liderlerini demokrasi safında bir araya... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

MİT öğrenip uyarınca erkene çekilen darbe planını bozan “kararlılık adımları” çok hızlı atıldı

Türkiye 15 Temmuz akşamı çok vahim bir olay yaşadı. İlk anlarda küçümsenen, fakat ayrıntıların ortaya çıkmasıyla gözü kara girişimin  boyutları ürkütücü tabloyu ve kritik noktaları gözler önüne serdi. Örneğin… Kamuoyu darbe girişimini İstanbul’da köprülerin tankla kapatınca öğrendi. Üstelik... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

15 Temmuz darbesi girişim halinde kaldı, ama soru duruyor: Bir daha darbe olmayacağı söylenebilir mi?

Yönetimi 2 kez darbeyle değişmiş, 2 muhtıra bir postmodern darbe ve bir de de e-muhtıra yaşamış Türkiye 15 Temmuz gecesi darbe girişimini halkın sokağa dökülmesiyle atlattı. Sosyal medyadaki “üstlerinin verdiği emri yerine getirmekle görevli” askerlere yönelik şiddet görüntüleri nedeniyle tartışmalar... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Demokrasi tarihimizde bir ilk… Halk ayaklanıp meydanlara çıktı ve darbeyi engelledi

1980 darbesini yaşadık… Üstelik 12 Eylül 1980 darbesi olduğunda Hozat’ta silah altındaydık. Yönetimin nasıl ele alındığını, kontrolün nasıl sağlandığını çok yakından gördük. En önemlisi… Halk da yönetime el koyan Silahlı Kuvvetler’e hiç karşı koymadı, kabullenmekten öteye destek... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et