Etiket: demografik yapı

Ankara Yolu altındaki Yavuz Selim’de sosyal ve kültürel dönüşüm futbolla başladı: Antrenman sahası yanına etüt merkezi

Ankara Yolu’nun altında yer alan, demografik yapısıyla özellikleri olan Yavuz Selim Mahallesi çok farklı bir sosyal ve kültürel dönüşümün eşiğinde. O dönüşümü de… Futbolda 1. Amatör Lig’de sezonunun bitimine 2 maç kala Süper Lig’e çıkmayı garantileyen Yavuz Selim Spor Kulübü... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

En çoklu demografik yapı ve en çeşitli siyasi görüşe sahip mahalle olan Yavuzselim’de sosyal dönüşümü spor kulübü sağladı!

Yıldırım ilçesinde, İhtisas Kavşağı-Arabayatağı arasındaki bölgede Ankara Yolu’nun altında olan Yavuz Selim Mahallesi tekstil başta olmak üzere atölyeleriyle biliniyor. Nüfusu ise demografik açıdan çok farklılık gösteriyor. Farklılık, siyasi görüş çeşitliliğine de yansıyor. Mahallede siyasi ve sosyal yaşam... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Tarihin vakur başkenti, bir arada yaşama kültürü olan Bursa kışkırtma amaçlı terörün tuzağına düşmez!

Bursa’da nüfus yapısının çok karışık olduğu biliniyor. Demografik yapı dediğimiz bu çeşitlilikte Anadolu’nun tüm illerinden, her köşesinden gelip bu kentte yaşamayı seçenler artık kent nüfusunun çoğunluğunu oluşturuyor. Ayrıca… Balkanlar’dan, Kafkaslar’dan, son dönemde Ortadoğu’dan göçüp gelen... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Erzurum oylarına Efkan Ala ile rekabet geldi!

Bursa siyasetinde demografik yapı ayarı her zaman için geçerli oldu. Çünkü, ülkenin her yanından gelenlerin yanı sıra Balkanlar’dan, Kafkaslar’dan ve son dönemde Ortadoğu’dan göç alan bir kentte yaşıyoruz. Üstelik… Bir yanda nüfus kayıtları geldikleri il gözüken orta yaş üstü kuşağı var, diğer yanda onların... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Siyasete girmenin de yükselmenin de yolu değişti… Aday olmanın yolu artık teşkilattan geçmiyor!

Eskiden… Siyasette yükselip aday olmak isteyenlere tek bir yol gösterilirdi: “Parti teşkilatına gir, çok çalışıp kendini sevdir.” Son dönemde… Meclis’teki parti sayısı da azaldığı için, siyaset alanı daraldı ve partilerin dışında siyaset zemini ortaya çıktı. Bunun başında da akademik odalar ve sivil toplum... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Yeni siyasette aday listelerinin ortaya çıkardığı gerçek: Siyasi temsil çok değişti, bu kentte Bursalı hiç mi yok?

Gerek 1980 öncesi siyasi döneminde, gerek darbe sonrası 1983’te siyasi partilerin yeniden kuruldukları süreçte, yerel siyaset adına toplumsal tercihi belirleyen kriterlerin başında Bursalılık vardı. Hatta… Mikro anlamda Bursa milliyetçiliği tanımı bile yerel siyasetin öne çıkan söylemlerindendi. 2000’li yıllara kadar... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Demografik yapı için eleştirilen AK Parti eksiğini gidermek istedi, ama yine sorunlar var

AK Parti listesinin 7 Haziran’da demografik yapıyı temsil etmediği eleştirileri yapılmıştı Bu kez telafi için çalışılmış, fakat yine de sorunlar var. Örneğin… Bursa’daki en büyük dış nüfusu oluşturan Bulgaristan göçmenlerinden aday yok, ama en düşük nüfusa sahip Batı Trakyalılar’ın Mehmet... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Osmanlı’nın kentleşme modelinin ilk adımındaki Yıldırım Külliyesi çevresi turizm bölgesi oluyor!

Bursa’nın ikinci büyük ilçesi… Türkiye’de de pek çok İl’den daha büyük. 700 bin kişinin yaşadığı Yıldırım aynı zamanda demografik yapı olarak da çok farklı bir özelliğe sahip. Çünkü… Adeta küçük Anadolu görünümünde. Her bölgeden, her ilden göç alıyor. Yalnızca Anadolu değil,... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Emniyet’te kararlı harekat: Devlet sokağa sahip çıkıyor

Şunu herkes kabul ediyor: Ülkenin her yanından göç alan kozmopolit bir kentte yaşıyoruz. Yalnızca ülkenin her kentinden değil, Bursa yaşadığımız coğrafyanın dört bir yanından da göç alan bir kent. O bakımdan… Demografik yapı olarak hem çok zengin, hem de çok karışık bir kentteyiz. Buna karşın… Bursa asayiş... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et