Etiket: demokrasi

Oyunuzu kullanmayı unutmayın… Demokrasi çok güzel şey, seçimler de demokrasinin bayramı oluyor

Seçmek çok güzel bir duygu. Seçilmekse büyük mutluluk. Bu güzel duyguyla mutluluğu bir arada yaşatansa demokrasi. O nedenle demokrasi çok güzel bir şey ve bunu yaşamak gerçek ayrıcalık. Bugünü de… Güzelliği ve ayrıcalığı bir arada yaşatan demokrasinin bayram günü kabul etmek gerekiyor. Kadınıyla erkeğiyle,... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Katılımcı ve daha demokratik siyaset için çağrı: Delege sistemi sağlıklı değil, ilçe ve il kongreleri tüm üyelerin katılımıyla olmalı

Siyasi partiler demokrasinin en temel parçası. Ancak, parti içi demokrasi hep sorunlu. Bunun yanında, işleyişten kaynaklanan karar ve yapılanma süreçleri nedeniyle kongrelerde ortaya çıkan temsil sorunu da tartışma konusu. Çünkü… Kongre söz konusu olduğunda delege ağırlığı kaygısı başlıyor. Böyle olunca da... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Türkiye’nin yönetim sisteminin değiştiği bir seçime tanıklık ediyoruz… İyi ki demokrasi var, seçmenin ve seçilmenin değerini bilelim

Öncelikle… Aklımızdan hiç çıkarmamamız gereken bir şey var: Seçmek, seçilmek, demokratik hakları sandıkta kullanmak ve özgür iradeyle siyasi tercih yapmak çok güzel bir şey. Yine… Özgür iradenin sandığa yansıdığı bir seçimde seçilmiş olmak da, yani kazanmak da çok güzel ve çok farklı bir... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı manifestosunda en önemli şifre: AK Parti 2002 ruhunu temel değerler ve yeni hedeflerle canlandırıyor

Cumartesi günü Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde yapılan AK Parti’nin temayül yoklaması sırasında teşkilatların tanınmış isimleri heyecanlı topluluğu gösterip “2002 ruhu geri geldi” diyorlardı. Kuşkusuz… 24 Haziran seçimine giderken muhalefet partileri arasında “Cumhurbaşkanı... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

“Afrin neden önemli?” sorusuna Milletvekili Şahin’den tarihsel notlarla yorum: Türkiye başını kaldırdığında terör örgütleri harekete geçiriliyor

Savaşı kimse istemez… Fakat ortada ülkenin güvenliği ve bekası gibi önemli bir tehdit var. Askerimiz bu nedenle Afrin’de, Zeytin Dalı adını verdiği harekatı yürütüyor. Harekatın Türkiye için neden önemli olduğunu, Olay TV’deki Her Açıdan programında konuk ettiğimiz AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Milli Savunma... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Akşener’in manifesto olarak açıklayacağı yeni parti programında 3 başlık öne çıktı: Demokrasi, adalet, eğitim

Bursa toplantısını, MHP eski il başkanlarından olan ve başından beri Meral Akşener’in yanında yer alan Yüksel Yılmaz’la konuştuk. 25 Ekim’de açıklanacak manifesto için Bursa’da üç ana başlık ortaya çıktığını söyledi: “Bursa toplantısında demokrasi, adalet, eğitim ağırlıklı çalışıldı. Ekonomi ve... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Seçim meydanları bile böyle rekabet görmedi… Adalet yürüyüşü mitingi mi, demokrasi nöbeti meydanı mı?

Gerçek olan şu: Yaşamın her aşaması için adalet nefes almak kadar önemli. Aynı şekilde, demokrasi de toplum yaşamında özgürlük için vazgeçilmez. O bakımdan… İkisinden birini tercih etme durumu söz konusu bile olamaz. Zaten demokrasi yoksa adalet, adalet olmazsa demokrasi uygulanamıyor. Ne var ki… Siyasetin bugünkü... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Türkiye demokrasisine Başkanlık sistemi neler getirir, risk var mı?

Yale Üniversitesi Öğretim Üyesi olan dünyaca ünlü felsefeci Prof. Dr. Thomas Pogge, dünyanın her yerindeki gelişmeleri yakından izlemeye çalışıyor. Bursa’ya geleceği için Türkiye’yi biraz daha mercek altına almış. O nedenle… Türkiye’nin gündeminde başkanlık sistemi solduğunu biliyor. Bu konudaki düşüncesi... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Dünyanın ünlü felsefe duayenleri “yoksulluk-dayanışma-adalet” tartışması için Bursa’da buluşuyorlar

Bursa’da iki yılda bir düzenlenen çok farklı bir kongre var. Kent kamuoyunun çok fazla ilgisini çekmese de bilim dünyasının önemsediği Uluslararası Felsefe Kongresi’nin bu yıl dördüncüsü yapılıyor. Üstelik… 2 yıl önce insan hakları, terör ve demokrasi başlıklarının ele alındığı kongresinde bu yıl ana tema... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Şehidi ve gazisiyle bedel ödeyen halk demokrasiyi koruyup kollama sorumluluğunu da üstlendi

Aslında… Demokrasi tanımını siyasi görüş doğrultusunda yorumlayıp kabullenen bir toplumsal yanımız var. O nedenle herkesin demokrasi anlayışı kendine göre farklılık içeriyor. Bununla birlikte… O farklı tanımlamalar içinde bir ortak nokta karşımıza çıkıyor. 15 Temmuz’a kadar genellikle demokrasi kültürümüz... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et