Etiket: Doğru Hakimiyet

URTEB Türkiye’de tek… Gelecek için eğitim, uluslararası rekabet için altyapı hazırlayıp üniversite öğrencilerini yönlendiriyor

Ahmet Özenalp’la tanışıklığımız hayli eski sayılır. Gazeteciliğimizin çıraklık günlerinde, yani 70’li yılların son bölümünde biz Doğru Hakimiyet’te polis-adliye haberlerini kovalarken, o da Milletindir Hakimiyet gazetesinin yazı işleri müdürüydü. Aradan yıllar geçti, gümrük müşaviri olarak toplantılarda... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Ziya Güney’in vefat haberiyle gözümüzde 40 yıllık anılar canlandı

Ziya Güney’i 1978’de tanıdığımızda Almanya’dan idealist inşaat mühendisi olarak dönmüş, Doğru Hakimiyet’te şehircilik ve çevre yazıları yazıyordu. O yıllarda, çevre ve yeşiller birlikte anıldığı için, siyaset yaptığı AP’de “Bizim Ziya Almanya’da komünist olmuş” deniyordu. 1983’te yeni kurulan horoz... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Film şeridi gibi akıp giden anılar… Ah be Oktay, ne acelen vardı da bu kadar erken çekip gittin?

Oktay Kayalar’ı ilk tanıdığımızda ortaokul ya da lise öğrencisiydi. Zekai Gümüşdiş’in Bursa Valisi olduğu dönem Özel Kalem Müdürlüğü’nü yapan Musli Kayalar’ın oğluydu. Sonra… Siyah-beyaz Doğru Hakimiyet’in tam ofset Hakimiyet’e dönüşmesi sırasında teknik serviste çalışmaya başladı. İlgili ve... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Geceleri makas atan çılgın sürücülerle ralli pistine dönen Mudanya Yolu’ndaki kazaları önlemenin bir yolu olmalı

Mudanya Yolu’nda cuma akşamı, Doğru Hakimiyet’te yıllarca birlikte çalıştığımız İsmet Kanşıra büyüğümüzün çocukluğunu bildiğimiz oğlu Güray Kanşıra’nın da aralarında bulunduğu ve 4 kişini yaşamını yitirmesi, 10 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan kazayı duyunca “Bu kaçıncı?”... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Hem Bursa’nın, hem Bursaspor’un tarihi bu fotoğrafta

Bursa hızla büyüyor, büyürken de gelişip değişiyor. Üstelik, fiziksel değişimin yanında özellikleriyle de değişiyor. Örneğin, “Bursa’nın nüfusu 300 bini aştı” başlığıyla haber yaptığımız 1977 yılının üzerinden 40 yıl sonra Bursa’nın nüfusu 3 milyona dayandı. Aslında… 2 bin 500 yıllık geçmişi... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Eskinin iyi adamları tek tek gidiyor… Bursa basının gerçek emektarı ve gerçek bir beyefendi Cafer Türe’yi kaybettik

Yıl 1978… Bursa Marmara gazetesinden Doğru Hakimiyet’e geldik. İki gazete de siyah beyaz yayınlanıyor elle dizgi sistemiyle hazırlanıyordu. O bakımdan… Gazetelerin mürettiphane denilen bölümlerinde boya ve yağ fazlaydı. Ne var ki… Geçenlerin bile üstlerine mürekkep bulaştığı için boya içinde kaldığı Doğru... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Erdal Çolak: Biz onunla arkadaş değil, ayrılmayan kardeştik

Her şey gözümüzün önünden bir film şeridi gibi geldi geçti… Dün akşam gazetedeki odamızda bilgisayar klavyesinin başına geçtiğimizde, çalan telefon bizi aldı, çok eskilere götürdü. 1 ay sonra 39. yılına girecek gazetecilik yaşamımızı anımsadık. Gazetecilikte ilk arkadaş olarak Erdal Çolak’ı tanıdık. Biz... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Bursa’da kentlilik ve çevre bilincini geliştirmeye yönelik yeni bir dernek kuruldu: Yeşil Bursam Derneği

Muharrem Karabulut ile yıllar önce Doğru Hakimiyet ve sonrasında ofsete geçerek bu gazetenin devamı olarak yayın yaşamına devam eden Hakimiyet’te birlikte çalıştık. Hele… Siyah-beyaz bir gazete olan, haber ve yazı metinleri kurşun eritilerek linotip adlı makinelerde, başlıkları ise elle dizilen; fotoğrafları klişe adı... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et