Posts Tagged ‘dünya mirası listesi’

Mudanya 2700 yıllık geçmişini fark etti… Myrleia antik kenti için hem dünya mirası, hem arkeolojik SİT başvurusu geliyor

40 yıl önce gazeteciliğe başladığımızda abi olarak elini uzatan ve ilk günden beri de abiliğini sürdürenlerden biridir Aziz Bükey bizim için. Üzerimizde emeği ve hakkı vardır. Örneğin, bugünkü teknolojinin çok uzağında olan... devamını oku... | Paylaş!

28

02 2017

Hedef UNESCO’nun Dünya Mirası listesi… İznik’i dünyanın vitrinine çıkarma hamlesi başladı!

Aslında… İznik en büyük şansı, Hıristiyanlık aleminin milenyum olarak kabul ettiği 2000 yılında yani, Hazreti İsa’nın doğumunun iki bininci yıldönümünde yakaladı. O fırsat… 325 yılında, Mısır’ın İskenderiye kenti... devamını oku... | Paylaş!

19

06 2015

Osmanlı’nın kentleşme modelinin ilk adımındaki Yıldırım Külliyesi çevresi turizm bölgesi oluyor!

Bursa’nın ikinci büyük ilçesi… Türkiye’de de pek çok İl’den daha büyük. 700 bin kişinin yaşadığı Yıldırım aynı zamanda demografik yapı olarak da çok farklı bir özelliğe sahip. Çünkü… Adeta... devamını oku... | Paylaş!

06

04 2015

Turizmin Neslihan Hoca’ya teşekkürü: Skalite Ödülü

Prof. Dr. Neslihan Türkün Dostoğlu doğup büyüdüğü kent Bursa’ya hizmeti, tarihi ve doğal değerleri korumayı hep kendine misyon seçti. Geçmişte… Doğa ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanlığı yaptı, son dönemde ise... devamını oku... | Paylaş!

12

12 2014

Bu yol fuara gider: En büyük turizm zirvesi Bursa’da

Son dönemde… Bursa’yı ilgi çeken bir turizm kenti haline getirebilmek için yerel yönetimlerin öncülüğünde çok ciddi adımlar atılıyor. Örneğin… Bursa’nın tarih kenti olduğunu gösterecek surlar yeniden yapıldı. Eski eserler... devamını oku... | Paylaş!

03

12 2014

Yağmur şiddetli, ama bu görüntü Bursa’ya yakışmıyor

Bursa’yı bir adım ileri götürecek her girişimi yürekten destekliyor ve alkışlıyoruz. Avrupa Kenti unvanından da, Dünya Mirası listesine girmekten de gurur duyuyoruz. Ne var ki… Avrupa Kenti unvanlı, Dünya Mirası etiketli Bursa son... devamını oku... | Paylaş!

21

11 2014

İznik için hazırlık başladı: Gemlik’te dev kruvaziyer gemilere yer

Recep Altepe, daha 2004-2009 döneminde üstlendiği Osmangazi Belediye Başkanlığı döneminde Bursa’nın tarihi yapılarını günyüzüne çıkarma misyonunu üstlenmişti. Bu kapsamda… Osmanlı dönemine ait çok sayıda tarihi eser ayağa... devamını oku... | Paylaş!

15

11 2014

Altepe kararlı: Bursa’yı termal ve sağlık turizmi kurtaracak

Bursa yıllar önce kaplıcalar kenti olarak bilinirdi. Ama bu özelliğini kaybetti. Şimdi Türkiye’nin başka bölgelerinde termal bölgeler oluşturuldu ve termal turizmi oralara kaçtı. Şimdi… Eski tabakhanelerin olduğu alanın termal... devamını oku... | Paylaş!

21

07 2014