Etiket: dünya mirası listesi

Mudanya 2700 yıllık geçmişini fark etti… Myrleia antik kenti için hem dünya mirası, hem arkeolojik SİT başvurusu geliyor

40 yıl önce gazeteciliğe başladığımızda abi olarak elini uzatan ve ilk günden beri de abiliğini sürdürenlerden biridir Aziz Bükey bizim için. Üzerimizde emeği ve hakkı vardır. Örneğin, bugünkü teknolojinin çok uzağında olan fotoğraf makinalarıyla futbol ve gol fotoğrafı çekmeyi ondan öğrendik. Merkezdeki yorucu... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Hedef UNESCO’nun Dünya Mirası listesi… İznik’i dünyanın vitrinine çıkarma hamlesi başladı!

Aslında… İznik en büyük şansı, Hıristiyanlık aleminin milenyum olarak kabul ettiği 2000 yılında yani, Hazreti İsa’nın doğumunun iki bininci yıldönümünde yakaladı. O fırsat… 325 yılında, Mısır’ın İskenderiye kenti kilisesinde başlayan ve kısa zamanda tüm Hıristiyanlık alemini saran “İsa tanrı mı,... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Osmanlı’nın kentleşme modelinin ilk adımındaki Yıldırım Külliyesi çevresi turizm bölgesi oluyor!

Bursa’nın ikinci büyük ilçesi… Türkiye’de de pek çok İl’den daha büyük. 700 bin kişinin yaşadığı Yıldırım aynı zamanda demografik yapı olarak da çok farklı bir özelliğe sahip. Çünkü… Adeta küçük Anadolu görünümünde. Her bölgeden, her ilden göç alıyor. Yalnızca Anadolu değil,... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Turizmin Neslihan Hoca’ya teşekkürü: Skalite Ödülü

Prof. Dr. Neslihan Türkün Dostoğlu doğup büyüdüğü kent Bursa’ya hizmeti, tarihi ve doğal değerleri korumayı hep kendine misyon seçti. Geçmişte… Doğa ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanlığı yaptı, son dönemde ise UNESCO’nun Dünya Mirası listesine Bursa’nın girmesini sağlayan önemli projelere imza... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Bu yol fuara gider: En büyük turizm zirvesi Bursa’da

Son dönemde… Bursa’yı ilgi çeken bir turizm kenti haline getirebilmek için yerel yönetimlerin öncülüğünde çok ciddi adımlar atılıyor. Örneğin… Bursa’nın tarih kenti olduğunu gösterecek surlar yeniden yapıldı. Eski eserler restore edilip ayağa kaldırılıyor. UNESCO’nun dünya mirası listesine almasıyla... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Yağmur şiddetli, ama bu görüntü Bursa’ya yakışmıyor

Bursa’yı bir adım ileri götürecek her girişimi yürekten destekliyor ve alkışlıyoruz. Avrupa Kenti unvanından da, Dünya Mirası listesine girmekten de gurur duyuyoruz. Ne var ki… Avrupa Kenti unvanlı, Dünya Mirası etiketli Bursa son zamanlarda yağan her yağmura teslim oluyor. Her yağmur Bursa caddelerini dereye,... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

İznik için hazırlık başladı: Gemlik’te dev kruvaziyer gemilere yer

Recep Altepe, daha 2004-2009 döneminde üstlendiği Osmangazi Belediye Başkanlığı döneminde Bursa’nın tarihi yapılarını günyüzüne çıkarma misyonunu üstlenmişti. Bu kapsamda… Osmanlı dönemine ait çok sayıda tarihi eser ayağa kaldırıldı, kente kazandırıldı. 2009’da Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunda... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Altepe kararlı: Bursa’yı termal ve sağlık turizmi kurtaracak

Bursa yıllar önce kaplıcalar kenti olarak bilinirdi. Ama bu özelliğini kaybetti. Şimdi Türkiye’nin başka bölgelerinde termal bölgeler oluşturuldu ve termal turizmi oralara kaçtı. Şimdi… Eski tabakhanelerin olduğu alanın termal bölge haline getirilmesiyle Bursa’nın eski özelliklerinden birini geri kazanması... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et