Etiket: engelliler

Beyazay Derneği öncülüğünde engellilerden ders gibi bir kampanya: Kan vermeye engel yok, sağlığı uygun herkes kan vermeli

Takvimlerde… 3 Aralık Pazartesi Dünya Engelliler Günü olarak yer alıyor. Farklı sosyal kuruluşlar ve sivil toplum örgütleri engelliler için farkındalık oluşturmayı hedefleyen etkinlikler düzenliyorlar. İşte… Bu kapsamda Bursa eski Milletvekili Zafer Hıdıroğlu’nun kurucusu olduğu ve engelliler sivil toplum örgütü... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Yetimlere sahip çıkıp yoksullara yardım yapıyorlar, Suriyelilerin uyumuna katkı sağlıyorlar… Kalbiselim Derneği hayır için çalışıyor

Bursa’da çok sayıda yardım amaçlı dernek var ve gözden uzak çalışıp amaca da ulaşıyorlar. Aralarında biri var ki, Suriyeli yetimlere de el uzatıyor. Kalbiselim Derneği Başkanı Osman İpekçioğulları bu anlamda çok özel bir çaba harcıyor. Yönetiminde yer alan Murat Ekren, Ellez Barak, Emir Almaç ve Suriyeli bir... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Osmangazi Belediyesi’nden yaşama dokunan proje: Yaşlılar, hastalar ve engelliler için Kaliteli Yaşam Merkezi

700 bini aşkın nüfusuyla pek çok ilden daha büyük olan Osmangazi’de alışılmış belediye hizmetleri kadar sosyal belediyecilik alanındaki çalışmalar dikkat çekiyor. Bugüne kadar insana ve yaşama dokunan pek çok sosyal projeyi yaşama geçiren Osmangazi Belediyesi, şimdi de çok özel bir projeyi Bursa’ya sunmaya... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi ‘Farkı Ben Tasarlarım’ projesiyle engellilere ‘balık tutmayı’ öğretecek

Engellileri evde oturan değil, üretken hale getirip toplum içinde değerli hale getirecek projelere bir yenisi ekleniyor. O projeyi de… Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez, Başkan Yardımcısı Mecbure Güneri ve danışman olarak yanlarında yer alan Akın Karakız’dan dinledik. Büyük bir heyecanla... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Siyasetçiden en hayırlı çalışma… Engelli milletvekili Karaburun engelliler için yapılan iyileştirmelerin raporunu hazırladı raporu!

Engelli olup da milletvekili seçilebilmek hiç de kolay değil. Bennur Karaburun bunu başarıp AK Parti Bursa Milletvekili olarak TBMM’ye girdi. İzlediğimiz kadarıyla… Bir kenarda durup sakin bir Meclis dönemi geçirebilirdi, ama her yere gitti, partisi adına her çalışmaya katıldı. Hatta… Referandum kampanyasında pek çok... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Hedefleri çok güzel: Engellileri evlerinden çıkarıp yaşama kazandıracaklar

Günümüzde… Engellilerimiz açısından sıkıntılı bir durum var. Pek çoğu evden çıkmak istemiyorlar ve toplumla aralarına mesafe koyarak yaşamayı tercih ediyorlar. İşte… Yıldırım Kent Konseyi Engelli Meclisi bu düşünceyi ya da alışkanlığı yıkmak için harekete geçti. Öncelikle de engellileri evlerinden... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

TBMM’de engelliler ve ailelerin sorunlarına çözüm arıyor… Bursa Milletvekili Karaburun alt komisyon başkanı oldu

Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesindeki ihtisas komisyonlarından biri olarak çalışmalar yapan ve KEFEK olarak tanınan Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu geçtiğimiz hafta yaptığı toplantıda, “Türkiye’de Yaşayan Engelli Kadınlar ile Engellilere Bakmakta Olan Kişilerin Sorunları ve Çözüm Önerileri”... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Osmanlı Kadınları Derneği, Suudi kralının daveti ve gönderdiği jetle 15 engelli ve 8 yetimi umreye götürdü

Bursa’da 1.5 yıl önce kurulan ve yetimlerle engelliler için sessiz sedasız çalışan bir dernek var: Osmanlı Kadınlarının Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği. İlginçtir… Derneği tanımakta bizler geciktik, ama Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz çalışmaları hakkında bilgi sahibi... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Yıldırım’da Türkiye’ye örnek olacak proje: Engelsiz Yaşam Merkezi’nde neler var?

Yıldırım Belediyesi tarafından Millet Mahallesi’ndeki 12 bin metrekare alan üzerinde planlanan Engelsiz Yaşam Merkezi projesinde neler olduğunu, projeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a takdim eden AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun’a sorduk. Şöyle anlattı: “Projede engelliler için tam... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Bakıma muhtaç engelliye ödenen evde bakım ücretine Bursa ayarı

Son dönemde… Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sosyal politikalar kapsamında, bakıma muhtaç engelliler için destek amacıyla evde bakım ücreti adı altında her ay 750 lira düzenli ödeme yapıyor. Uygulamadan… Şu anda Türkiye genelinde 400 binin üstünde bakıma muhtaç engelli yararlanıyor. Bu rakam Bursa’da... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et