Etiket: Erdem Saker

Yunuseli Bulvarı hazır, sonrası elverişli… Stadyum karşısından Çevre Yolu’na doğrudan bağlantı Acemler trafiğini çözmenin en kısa yolu

Şunu biliyoruz… 80’li yıllardan beri Bursa’da göreve gelen tüm belediye başkanları Acemler trafiğini çözme konusunu öncelik olarak belirliyorlar. Hele… Acemler’den Çekirge’ye dönüşlerin hemzemin kavşakta sinyalizasyonla sağlandığı 90’lı yılları unutmadık. Ana yoldaki trafik kesildiğinde Merinos’a ve... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Kent içi trafiğe yeni anlayış getiren yönetmeliğin önerdiği uygulamada çok özel hedefler var

Ulaştırma Bakanlığı yönetmeliğini konuşurken, İMO Ulaşım Komisyonu Başkanı İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl uygulamanın nasıl olacağını da söyledi: “Aracını kent girişlerindeki otoparka bırakanlar raylı sistemden avantajlı yararlanabilir. Erdem Saker başkanımızın önerdiği gibi, bu otoparklar... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Türkiye’nin ilk yerli ve milli otomobili TEKNOSAB yolunda, Bursa’da üretim yapmak isteyen dünya devi Volkswagen için de uygun yer aranıyor

Bursa ve otomotiv deyince akla öncelikle Tofaş Fiat ve Oyak Renault gibi uluslararası markalar geliyor. Ayrıca servis araçları üreten Karsan’la otobüs üreten Güleryüz, Tezeller ve Boztekin’i de unutmamak gerekir. Hatta… Bir dönem Küçükbalıklı’daki atölyelerde üretilen çift katlı otobüsler de... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Cumhurbaşkanı belediye başkanlarını uyardı: Hafif raylı sistemlerle kentleri bölmeyin, yapacaksanız metro yapın, ya da metrobüsle çözün

Aslında… Bursa gibi doğudan batıya büyüyen kentler için toplu ulaşımın omurgası olarak raylı sistem en önemli çözüm yolu gözüküyor. Ancak… Raylı sistemlerin de kendilerine göre kategorileri var. Bursaray örneğindeki hafif raylı sistem gibi, metro gibi, tramvay gibi, hatta banliyö treni gibi. Bunlar da… Yolcu... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Yeni dönem için Başkan Aktaş’ın gündemi: Akıllı Bursa’yı oluşturacağız. Akıllı şehirciliği yaşamın her alanına yayacağız

Anımsıyoruz da… Erdem Saker dijital haritalarla akıllı kent altyapısını oluşturduğunda “Ne işe yarayacak?” deyip dudak bükenler olmuştu. 20 yıl sonra başka bir hedefe geldik. Onu da, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş açıkladı: “Yerli ve milli teknoloji kullanımıyla kaynaklarımızın verimli kullanımı... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Erken uyarı Acemler için erken alarm getirdi: Hastane trafiği eklenmeden çözüm projeleri için Büyükşehir kolları sıvadı

1996 yılıydı… Sıcak bir yaz akşamı Merinos Kavşağı’nı geçtik Sıcaksu’ya gelmeden 3 şeritli yol durdu. Malcılar fabrikası önünde kontak kapatıp beklemeye başladık. Her zamanki gibi Acemler kilitlenmiş, trafik de Merinos’a kadar şişmişti. Bugün anımsanmayabilir, ama o yıllarda Acemler hemzemin... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Erdem Saker’den Orman Bölge’ye öneri: Mudanya Yolu’nda yanan ormanlık alan zeytin ormanına dönüştürülsün

Dile kolay… 35 yıla yakın süre DSİ Bölge Müdürü olarak doğup büyüdüğü ve çok sevdiği Bursa’ya hizmet etti. Defalarca Genel Müdürlük ve Müsteşarlık teklif edildiği halde Bursa’dan ayrılmadı. 1994-1999 döneminde Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tüm deneyim, teknik bilgi ve aşkını ortaya koyup Bursa için... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Bursa yamaçlara kurulan kentlerin en büyük kâbusu olan sel ve heyelan afetini yaşadı, ama insanoğlunun da bunda kusurları var!

80’lerin ilk yarısıydı… Altparmak’tan Merinos’a doğru Atatürk Stadyumu karşısından inen Cilimboz Deresi’nden çevre sakinlerinin şikayeti vardı. Bölgede yaşayanlar “Derenin suyunun artık az aktığını, o nedenle de dere yatağının koktuğunu” söylüyorlar ve üstünün kapatılmasını... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Faruk Çelik’ten öneri: Bursa’nın sorunları günlük işlerle çözülmez, herkes bir araya gelip çözüm için kafa yormalı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik ve Gıda Tarım Hayvancılık eski bakanı Faruk Çelik iyi bildiği ve sorunlarına çözüm için siyasi çaba gösterdiği Bursa’ya önemli bir öneride bulundu: “Herkesin bir araya gelip sorunların çözümü için kafa yormalı ve ortak proje çıkmalı. Bursa’nın sorunları günlük... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Başkan Aktaş açıkladı, 25 yıllık rüya Güney Çevre Yolu yeniden gündeme geldi: Yapan kent içi trafiği kurtaracak

Konu… Bursa’nın gündemine ilk olarak 1992 yılında geldi. Dönemin Başbakanı olarak rahmetli Süleyman Demirel kenti ziyaretinde “ilerideki trafik sıkışıklığına karşın Bursa’nın güneyinde, Uludağ yamaçlarından geçecek bir çevre yolu” önermişti. O tarihlerde… Bugün kullanılmakta olan ve... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et