Etiket: heyelan

Meteorolojik olaylar lokalleşti… Kentin bir yanını sel götürürken diğer bölgeler bunu hissetmiyor

Geçmişte… “Yağmur yağıyor” dendiğinde kentin har yanı hissederdi. Bursa büyüdü ve sınırları çok genişledi, meteorolojik olayların lokalleşmesi de buna eklendi. Öyle ki… Haberlerde Hatay’da yalnızca 5 metreye 2 metre bir alana yağmur yağdığı duyuruluyordu. Bursa’da da bazı caddelerin... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Bursa yamaçlara kurulan kentlerin en büyük kâbusu olan sel ve heyelan afetini yaşadı, ama insanoğlunun da bunda kusurları var!

80’lerin ilk yarısıydı… Altparmak’tan Merinos’a doğru Atatürk Stadyumu karşısından inen Cilimboz Deresi’nden çevre sakinlerinin şikayeti vardı. Bölgede yaşayanlar “Derenin suyunun artık az aktığını, o nedenle de dere yatağının koktuğunu” söylüyorlar ve üstünün kapatılmasını... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Yıldırım Belediye Başkanı Edebali Mollaarap’ta heyelana yol açan inşaatı anlattı: Önce fore kazık gerekiyordu, ama önce kazı yapıldı

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, heyelanı tetikleyen ve 83 evin boşaltılmasına neden olan inşaatla ilgili bilgileri paylaşırken şunu söyledi: “Verdiğimiz ruhsatta önce ilk saha var. Yani önce zeminin stabilitesini koruyan fore kazık çakılması var.” Zeminin sağlamlaştırılması için bunun... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Mollaarap heyelanı AFAD kapsamına girmiyor, ama arazinin iyileştirilmesi için destek verecek

Heyelan aslında doğal bir afet. Fakat Mollaarap’ta yaşanan sorun bu kapsamda değil. Çünkü, bir inşaatın önlem alınmadan yapılan hafriyatı sırasında oldu. Yine de… AFAD kapsamına girip girmediğini Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’ye sorduğumuzda şunu söyledi: “Kontrolsüz... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Edebali’den Mollaarap mağdurlarına umut: 130 günde araziyi eski haline getireceğiz, vatandaş evine dönebilecek!

Her şey… Bir inşaatın kontrolsüz hafriyat çalışmasıyla başladı. Gerekli önlem alınmayınca dağ yamaçları tetiklendi ve Mollaarap Mahallesi bir anda heyelanla Türkiye gündemine geldi. 25 bin metrekarelik alanda 83 evin boşaltıldığı yamaçlarda yaşayanların kimi başka yerlerde kiraya çıktı, kimi otellere... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Bursa Valisi İzzettin Küçük’ten net mesaj: Gündemimizde Mollaarap’ta konut çalışması yok, önce heyelanı durdurmamız gerekiyor

Gözlemimizi kendisiyle de paylaştık… Bursa Valisi İzzettin Küçük zamanının büyük bölümünü makamı dışında geçiriyor. Bazen kentin merkezinde ziyaretler yapıyor, bazen ilçeleri dolaşıyor, bazen köylere uğruyor. Yanı sıra… Bazen resmi dairelere sürpriz ziyaretler yapıyor ve kurumların halkla ilişkisini kendisi... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Muhtarlar TCDD’yi uyardı: Gençali’de heyelan, Engürücük’te zeytinlikler var

Gemlik treni güzergâhındaki 7 köy muhtarının TCDD’ye verdikleri dilekçede, Emirsultan’ın çocukları tarafından kurulan Gençali’ye dikkat çekiliyor: “Heyelan bölgesi olduğu için toprak kaymaları ve kopmalar olan araziden geçecek yük treni köyün aşağılara kaymasına ve ciddi can kayıplarına yol açar.” Yanı... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

10 yıl önce İntam’larla birlikte çöken Selvili Cadde viyadükle yeniden yapılıyor, Çekirge Caddesi’ne alternatif geliyor!

Tarih 23 Şubat 2006… Çekirge Caddesi üzerinde bulunan ve yapıldıklarında Bursa’nın en prestijli iş merkezi olan İntam’ın 2 bloğu, yamaçlardaki heyelan nedeniyle yıkıldı. Binaların yıkılmasına yol açan toprak kayması, arkalarından geçen ve Hamzabey ile Çekirge’yi birbirine bağlayan Selvili Cadde’yi de... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Doğancı Yolu Misi geçişinde yarmanın yol açtığı heyelan durdurulamıyor… Beton perde de çare olmayacak mı?

İnşaat Mühendisliği eğitimi alırken yol konusunda da uzmanlık gören Adem Özdemir’in üzerinde durduğu bir de Karayolları çalışması var. Doğancı Barajı’na kadar olan yoldaki çalışmada, Misi Köyü geçişi daha yapılırken “Buradaki şevi durduramazsınız” uyarısı yapmış, biz de bu sütunlardan... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Burgaz’ın Beyazkayalar’ında heyelanla göçen yol ve plaja Karayolları’ndan yeşil duvar!

Yılbaşından hemen sonraydı… Burgaz’dan çıkıp Kurşunlu’ya doğru giden sahil yolunun, Beyaz Kayalar mevkiinde heyelan yaşandı. Bu noktadaki toprak kaymasının görünen nedeni aşırı yağışlar olsa da, yapımı devam eden sahil yolu şantiyesine çalışan ağır tonajlı kamyonlar da etkiliydi. Üstelik… Kayan topraklar... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et