Posts Tagged ‘Hisar’

Osmanlı döneminde Kale’nin Altı’ndaki Bursa ilk çarşısı modern makyajla yenileniyor, tarihi Tahtakale’de ticaret yeniden canlanıyor

Aslında… Osmanlı döneminde Taht-ı Kale olarak biliniyor. Adı Kale’nin Altı, yani Hisar ve tarihi surların alt tarafı anlamına geliyor. Günümüzdeyse Tahtakale adını taşıyor. Uzun yıllar… Merkezde pazaryeri olarak... devamını oku... | Paylaş!

15

05 2018

Bu surların arkasında umut var… Hisar içindeki en eski Bursa tarihsel dönüşümle aslına uygun yenileniyor, tarih yeniden canlanıyor

Bursa’nın, Akdeniz gibi güneşi, kumu, denizi yok. Kapadokya ya da Pamukkale gibi kültürel değer taşıyan coğrafi eserleri de yok. Bugüne kadar… Camilerimiz ve türbelerimizle turist çekmeye çalıştık, ama bizim camilerin daha... devamını oku... | Paylaş!

12

05 2018

Osmangazi Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri yapılanlara teşekkür etti, kalan 1 yılda yapılacaklar için de önerilerde bulundu

Yerel seçimin üzerinden tam 4 yıl geçti. Belediye başkanları geçen süreçte yaptıklarını ve kalan 1 yılda yapacaklarını anlatıyorlar. Osmangazi Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri de yapılması gerekenler konusunda uyarılarda... devamını oku... | Paylaş!

03

04 2018

Bursa tercihini yapıyor… Geçmişten gelen değerlerini koruyan kent mi, yoksa mutsuz insanların yaşadığı sıradan bir kent mi?

1982 yılıydı… Dönemin askeri yönetimi tarafından Bursa Belediye Başkanı olarak atanan Ekrem Barışık, kentin tarihi değerlerine yönelik çalışmalara yöneldiğinde şaşkınlık oldu. O yıllar… Sanayide coşmaya hazırlanan bir... devamını oku... | Paylaş!

04

09 2017

Merkezde sıkışıklığa yol açan noktaları rahatlatma projesi gündemde… İlk etapta Devlet Hastanesi Samanlı’ya gidiyor!

Sıkıntı belli… Bursa kent merkezi tarihi bölge. Merkez dışındaki kontrolsüz büyüme de plansız gelişme getirdi. Son yıllarda, merkezi rahatlatıp plansız bölgeleri geliştirmek için yerel yönetimler yoğun bir çaba içinde. Yanı... devamını oku... | Paylaş!

09

04 2017