Etiket: kamuoyu araştırması

Bursa’dan çağrı merkezi gibi ortamda Türkiye’nin tüm illeri ve ilçelerini arayıp ‘telefon anketi’ yapıyorlar, sonucu da buluyorlar

Kamuoyu araştırması bilimsel bir yöntem. Sorulacak soruların tespitinden deneklerin seçilmesine, verilen cevapları teyit edecek çapraz sorulardan rakamları okuyup raporlamaya kadar pek çok aşaması ve kritere sahip. İşte… Bu kriterlerle çalışan ve Bursa merkezli olmalarına karşın Türkiye genelinde başarılı... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Hangi ilçede mevcut başkanlarla devam edilecek, hangi ilçelerde değişime gidilecek? Gözler AK Parti’de

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’la yola devam kararı alan AK Parti’de gözler şimdi ilçe belediye başkanlarına çevrildi. Daha açık söylemek gerekirse… Nilüfer ve Mudanya dışındaki 15 ilçede belediye başkanlıklarını elinde bulunduran AK Parti’nin hangi ilçelerde belediye başkanlarıyla... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Yerel seçimde İYİ Parti’nin stratejisini Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu açıkladı: Meydan okuyucu siyaset yapacağız

Kuruluşunda siyasette dönüşüm ilkesiyle yola çıkan İYİ Parti, 31 Mart 2019 yerel seçiminde nasıl bir strateji izleyecek? Sorumuza… İYİ Parti Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu su cevabı verdi: “Türkiye’nin şehirlerini ve belediyelerini çalışkan, birikimli ve aynı zamanda ahlaklı kadrolara... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Araştırmadan çıkan tablo: AK Parti ve MHP seçmeni ittifak isterken CHP, HDP, İYİ Parti seçmeni ittifaka karşıydı

Masamızda… ADA Araştırma’nın ekim ayı başında bitirdiği kamuoyu araştırması var. Araştırmada yerelde ittifak sorusu da yer alıyor. Tablo şu: AK Parti seçmeninin yüzde 69.4’ü yerelde ittifakı onaylarken, yüzde 26.6 karşı. CHP seçmeni yüzde 35.3’ü olumlu, yüzde 60.3’ü istemiyor. MHP’de ise yüzde 63.3 ittifak... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Her parti yerel seçim için aday arıyor, ama herkes AK Parti adayını merak ediyor: Büyükşehir devam mı edecek, yeni aday mı bulunacak?

Aslında… AK Parti toplumun nabzını tutmak amacıyla kamuoyu araştırması olan anketleri sürekli yapıyor. Belli aralıklarla vatandaşların eğilimleri ölçülüp beklentileri ortaya çıkarılıyor. İşte… AK Parti için böylesine önemli olan anketler bu kez yerel seçim hazırlığı olarak gündemde. Belediye başkanları,... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

24 Haziran olmasaydı belediye adaylarını belirleyecekti… CHP İl Başkanı Akkuş yerel seçim mesaisine yeniden başladı, ilçelerin röntgenini çıkarıyor

Aslında… 24 Haziran’da seçim kararı alınmasaydı, CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş belediye başkan adaylarını mayıs ayında belirlemiş olacaktı, Hatta, Gemlik ve Gürsu adaylarını ilçe örgütlerinin isteği doğrultusunda belirleyip Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile de tanıştırmıştı. Araya seçim girince süreç... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Araştırma bunu gösteriyor: Cumhur İttifakı da diğer olası ittifaklar da tam anlaşılamadı, seçmenin kafası karışık

ADA Araştırma’nın yaptığı son kamuoyu araştırmasında, 3 Kasım 2019’daki cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçiminde ilk kez uygulanacak olan seçim ittifaklarını da sorguladı. Genel tabloda… “Partilerin ittifak yaparak seçime girmelerinin nasıl karşılandığı” sorusuna, yüzde 55.6 evet, yani... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Yerel seçime 1 yıl, cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimine 20 ay kaldı… Kararsızlar azalıyor, seçmen yaklaşımında sürprizler var!

Siyaseten bakılırsa… Yavaş yavaş seçim atmosferine giriyoruz. Yerel seçime artık 1 yıl kaldı, zamanında yapılırsa Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimi için de 20 ay var. O nedenle… Yapılan anketlerdeki hareketler artık daha dikkat çekici hale geldi ve daha dikkatli şekilde izleniyor. Çünkü, önümüzdeki... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

AK Parti kararını verdi… Başkanları devam edecek 6 ilçeyle kongreler 2 Aralık’ta başlıyor, yılbaşına kadar her hafta sonu 4 kongre var

Hafta sonu… AK Parti teşkilatları açısından hareketli geçti. Daha doğrusu, AK Parti’nin 11 ilçe teşkilatında bol kulisli ve hareketli saatler yaşandı. Çünkü… Aday olmayacaklarını açıklayan 11 ilçe başkanı yerine atanacak  ve kongrede devam edecek yeni ilçe başkanları için temayül yoklaması yapıldı. AK Parti... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Altepe’nin istifası sonrası AK Parti’de yeni süreç başlıyor… Yeni başkan arayışında ilk istişare Büyükşehir Meclis Grubu’yla

Kimileri direniş bekliyordu… Fakat Recep Altepe partisi ve lideriyle çatışmak yerine iradenin isteğini yerine getirdi ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa etti. Üstelik… İstifaları istenen 3 belediye başkanının harekete geçmemeleri nedeniyle tıkanan süreci çözen isim oldu, Ankara’da Melih... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et