Etiket: kavşaklar

Ulaşım sorununa Başkan Aktaş geniş çerçeveden bakıyor: Yollar kadar otopark da önemli, yoğun yerlere otoparklar yapılacak

Anımsıyoruz da… 1985 yılında ilk otomobil sahibi olduğumuzda, evimizin bulunduğu cadde kenarına 1 araç park ediyordu. Bizimki ikinci araç oldu. Cadde hâlâ aynı, caddeye açılan sokaklar da değişmedi. Fakat, artık oralarda araç park edecek yer kalmadığı gibi iki araç yan yana dahi geçemez oldu. Nitekim… Çocukluğumuzda... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Büyükşehir’deki 5.5 saatlik koordinasyon toplantısında kavşaklar tüm yönleriyle masaya yatırıldı ele alındı, Yüksek İhtisas’ta proje değiştirildi

Toplantı… Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş başkanlığında pazartesi sabahı sabah saat 07.00’de başladı, 12.30 gibi de sona erdi. Öncekilerde olduğu gibi, haftalık koordinasyon toplantısında önce son hafta yapılan her şey ele alındı. Sonra da yapılacaklar masaya yatırıldı. Doğal olarak… Son yıllarda... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Bunaltan trafik Vali başkanlığındaki toplantıda masaya yatırıldı: Polis yola çıkacak ve denetimde etkili gücünü gösterecek

Bir yanda… Sıkışan trafiği rahatlatıp kolay ulaşım sağlamak amacıyla başta Büyükşehir olmak üzere belediyelerin yaptıkları ve yapımı devam eden yollar, kavşaklar, köprüler, viyadükler var. Ama… Ne kadar yol, köprü, viyadük ya da kavşak yapılırsa yapılsın trafik sıkışıklığı özel bir sorun haline geldi.... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Ulaşım yatırımlarında viyadüklü çözüm dönemi: Sıcaksu’da tünel yerine yolun altını Kükürtlü’ye bağlayan viyadük yapılacak

Bir dönem… Ankara’dan yayılan trafikte sıkışan kavşakları bat-çıkla geçiş çok gözdeydi ve yerel yönetimler, acil müdahale olarak bat-çıklara yöneldiler. Kabul etmek gerekirse… 2004’te başlayan rahmetli Hikmet Şahin döneminde bu yöntem Bursa’da başarılı da oldu. Nitekim… İhtisas Kavşağı’ndan başlayıp... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Dünya yeni stratejiler belirlemeye başladı, Bursa da hazır olsun… Metrolu kentlerde ulaşım anlayışı değişiyor

Büyük şehirde yaşayıp da, günün büyük bölümünde bir yerlere ulaşmaya çalıştığı için trafikten şikayetçi olmayan yoktur herhalde. Yıllar önce… Bursa’nın nüfusu az, yolları sakinken İstanbul’a bakıp “Burada nasıl yaşanır?” diye kendi kendimize sorar, sonra da Bursa’da yaşadığımız için halimize... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Uzman görüşü: Kavşak düzenlemelerinde dikkat edilecek en kritik kriter

Yol ve trafik uzmanı olan İnşaat Yüksek Mühendisi Mehmet Tözün, kent trafiği çözümleri arasında kavşaklar konusuna da değindi. Önce tanım yaptı: “Yoldaki trafik sayımları, katılma-ayrılma noktalarındaki sayılar gibi kriterler yolun veya kavşağın karşılayabileceği kapasiteyi verir.” Söylediği... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Çözüm sırası Ankara Yolu’nu tıkayan Şevket Yılmaz Araştırma Hastanesi Kavşağı’na geldi

Kentin büyümesi, nüfus yoğunluğu, iş alanlarının genişlemesi ve araç sayısı gibi nedenlere bağlı olarak günde iki kez ciddi anlamda trafik sıkışıklığı yaşanıyor. O bakımdan… Sabahları işe gidiş saatlerinde mahallelerden çıkış ve akşamları da işten eve dönüş trafiği sorunu tüm büyük kentler gibi... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Ankara Yolu’nda ulaşım planlaması sil baştan yapılıyor, yolun altıyla üstü arasında “dikey minibüs hatları” geliyor

Özellikle son 1 yıldır Bursa’nın her köşesinde çıldırtacak düzeyde trafik sıkışıklığı yaşanıyor. Ne var ki, yine son 1 yılda 60 bin yeni aracın trafiğe katıldığı Bursa’nın yollarında araç sayısı 800 bini buldu. Bu da ürkütücü. Böyle bir süreçte… Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et