Etiket: Lale Yıldız

Doğrunun müşterisi yok, ama yalan maalesef çok hızlı yayılıyor… Gıdayı konuşanların çoğu uzman değil, her duyduğunuza inanmayın!

Hafta içinde… Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Lale Yıldız’ın davetiyle Gıda-Sağlık-Medya İlişkisi paneline katıldık. GMO’nun Kükürtlü Lions ve Kükürtlü Health Lions klüpleri işbirliğiyle düzenlediği panelde Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Lale Yıldız uzmanı olduğu gıdayı, Dr.... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Gıda Mühendisleri hileli gıdada verilen ilk hapis kararıyla halk sağlığı açısından umutlandı, ikinci adımda ‘ticaretten men’ bekliyor

Karar… Gazetelerin haber sütunlarında yer aldı. Gaziantep’te, ayçiçeği yağına soya yağı karıştıran bir üreticiye hileli gıda üretiminden hapis cezası verildi. İşte… Türkiye’de ilk olan ve halk sağlığı açısından önem taşıyan kararı Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Lale Yıldız’la... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Gıda Mühendisleri Odası uyarıyor: 20 milyon kişiye hizmet veren hazır yemek sektörü 6.5 milyar Dolar’lık pazara ulaştı, ama risklere dikkat

Her şey hızla değişiyor… Düne kadar büyük fabrikalar dışında çalışanlar için yemek veren firma yoktu ve evden sefertası ile işe gidilirdi. Artık öyle değil. Fabrikalar çalışanlarında her vardiyaya yemek veriyor. Üstelik, artık işyerleri de yemek firmalarıyla anlaşıp öğün yemeği çıkarıyor. Çünkü... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

“Bundan sonra GDO’lu üretim yapan firmaların ifşa edilecek”

Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Lale Yıldız, ekmekle ilgili hassasiyeti vurgularken şu bilgiyi verdi: “Ülkemizde ‘Biyogüvenlik Kanunu’ kapsamında yalnızca hayvan yemi veya yem hammaddesi olarak GDO’lu ürünlerin kullanımına izin veriliyor.” En kritik noktaya dikkat çekti: “Bakanlığımız... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Vatandaşın ekmeği için Gıda Mühendisleri Odası’ndan rahatlatan mesaj: Bursa’nın ekmeğimizde tehlike yok!

Her şey… Adana’da ekmeğe GDO’lu katkı maddesi karıştırıldığı haberleriyle başladı. İnsanlar önce GDO’lu katkı maddesini anlamaya çalıştılar, sonra da tartışmalar Adana’dan dalga dalga her yere yayıldı. Gerçi… Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik hafta içinde... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Lale Yıldız’ın palm yağı tartışmalarında referans aldığı üniversite raporu

Her şey… Çocuklar kadar büyüklerin de çok sevdiği, palm yağı ile üretilen ve ekmek üzerine sürülen çikolatalı gıdanın kanserojen etkisi haberleriyle başladı. Ardından… İnternette palm yağıyla üretilen gıda ürünleri listesi dolaşmaya başladı. Listede, yediğimiz neredeyse her şey var. Ekranlardaki tartışmalar... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Lale Yıldız uyarıyor: Yumurta alırken nelere dikkat edilmeli?

Piyasada çiftliğinden organiğine, köyünden gezen tavuğuna kadar çeşidi çoğalan yumurtanın hangi türünün tüketilmesi gerektiğini sorduk. Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Lale Yıldız şu cevabı verdi: “Menşeini bilmediğimiz konularda yorum yapmıyoruz. Yumurtlama ve son kullanma tarihleri belli, kaliteli tesislerde... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

İhracatçı için iyi, tüketici için kötü… Kuş gribi yeni ihracat pazarları getirdi ve Dolar da yükselince yumurta fiyatı uçtu

Terör olayları nedeniyle gündemin ilk sıralarına çıkamadı, ama piyasada yumurta fiyatları aldı başını gidiyor. Gerçi… Yıllardır bildiğimiz yumurta son dönemde üç kategori haline dönüştü. Klasik yumurta çiftlik adıyla satılırken organik yumurta üretimi başladı. Buna bir de gezen tavuk yumurtası... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Genç gıda mühendisi adaylarına hem meslek, hem yaşam dersi: Okul bitmeden işi öğrenecekler

Programı görünce ilgimizi çekti… Seçileli daha 3 ay oldu, ama TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Lale Yıldız göreve çok hareketli başladı. Bir yandan toplum adına gıda denetimi çalışmalarına katılıyor, bir yandan üyelerle ilgili projeler hazırlıyor, bir yandan mesleki adımlar... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Gıdada her katkı maddesi zararlı değil, izin verilenden korkmayın!

Yeni seçildiği için çiçeği burnunda konumunda olan Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Lale Yıldız, yine medya etkilemesi nedeniyle oluşan farklı bir algıya da dikkat çekti: “Sanayimizde uygulanan katkı maddeleri, Türk Gıda Kodeksi’ne göre izin verilen miktarlarda kullanılıyor. İzin verilen ve... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et