Etiket: M. Tözün Bingöl

Yollardaki tehlike… Otobüs yangınlarına teknik bakışta karşımıza rekabetin acımasız maliyeti çıkıyor

Yollardan gelen yolcu otobüsü yangını haberleri çok arttı. İnsanlar canlarını kaybediyorlar, dehşeti yaşıyorlar. Ulaşım konularında uzman olan İnşaat Mühendisleri Odası Ulaşım Komisyonu Başkanı M. Tözün Bingöl teknik değerlendirmeyle bu konudaki önerilerini dile getirdi: Bir… “Otobüslerde acil çıkış elbette... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı Mudanya Yolu ve Çelebi Mehmet Bulvarı’na bağlanamayınca işlevsel olamadı, Acemler trafiği rahatlayamadı

Anımsatmayı… Bursa’nın ulaşım sorunuyla dertlenen ve çözümü içim kafa yorup öneriler üreten İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl yaptı. Dedi ki: “Kenti doğudan batıya geçen ve Ankara-İzmir geçişi olarak bilinen yol 70’li yılların sonunda ekspres yol olarak yapıldı. Fakat bugün kent içi yola dönüştü.... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Yıldırım Belediyesi, kentin doğusunu bisikletle buluşturmak için Bisiklet Evi açtı, Bisiklet Spor Kulübü kurdu

Fotoğrafı… Ulaşım konularındaki görüşlerini önemsediğimiz, görüş ve önerilerini de sık sık paylaştığımız İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl yolladı. Yıldırım Belediyesi’nin, en ekonomik ulaşım aracı olan bisikletle kentin doğusunu buluşturmak üzere Yıldırım Bisiklet Evi ve Yıldırım Bisiklet... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Trafik anlayışı değişiyor… Kent merkezinde emisyonu düşürme hedefiyle elektrikli, doğalgazlı ve LPG’li araçlara teşvik geliyor

Resmi Gazete’de 2 Mayıs’ta yayınlanan Ulaştırma Bakanlığı yönetmeliğini yorumlayan İMO Ulaştırma Komisyonu Başkanı M. Tözün Bingöl, belediyelere getirilen görevler yanında trafikten kaynaklanan emisyonu azaltma önlemlerine de dikkat çekti: “Yönetmelikte elektrikli araçların yanında doğalgaz ve LPG ile çalışan... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Kent içi trafiğe yeni anlayış getiren yönetmeliğin önerdiği uygulamada çok özel hedefler var

Ulaştırma Bakanlığı yönetmeliğini konuşurken, İMO Ulaşım Komisyonu Başkanı İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl uygulamanın nasıl olacağını da söyledi: “Aracını kent girişlerindeki otoparka bırakanlar raylı sistemden avantajlı yararlanabilir. Erdem Saker başkanımızın önerdiği gibi, bu otoparklar... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Ulaştırma Bakanlığı yönetmelik hazırladı: Kent merkezine girmek zorlaşacak, ‘trafik sıkışıklığı özel bölgeleri’ ile ‘yayalaştırma’ geliyor

Yönetmelik… Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlandı ve Resmi Gazete’nin 2 Mayıs tarihli sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi. Böylece… Son dönem trafik sorunu yaşayan büyük kentlerde çözüm olarak konuşulan konular ilk kez yasal bir çerçeve kazandı. Nitekim… Ulaşımda Enerji Verimliliğinin... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Doğancı tünelinde Karayolları teknil nezaretçi eşliğinde kontrollü patlatma yaptı… Dağ Yolu projesinde kritik aşama işte böyle aşılıyor

Ruhunda… Tam anlamıyla Karayolculuk var. O nedenle, Bursa’nın ulaşımla ilgili tüm projelerini yakından izliyor, sahip olduğu deneyimle önerilerini ortaya koyuyor. Biz de sık sık bu sütunlarda bilgilerinden yararlanıyoruz. İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl arazide çalıştığı dönemlerin heyecanıyla bu kez Dağ... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Motosiklet tutkunları için güzel haber… Karayolları 2 kavşağa ‘motorcu dostu bariyer’ taktı, hedefte 2 nokta daha var

Motosiklet kullanımı büyük kentlerde giderek yaygınlaşıyor ve artık hobi olmaktan çıktı. Fakat araç yoğunluğu içinde motosiklet sürücüleri tehlikeli kazalarla karşılaşabiliyorlar. Bu kazalarda metal korkuluklar da can kaybına yol açan etkileriyle çok tehlikeli oluyor. İşte… Karayolları Genel... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Otomobil yavaş, ama kesin şekilde kenti öldürüyor… Artık ya kenti, ya otomobili seçeceğiz!

Kuşku yok ki… Büyük kentlerin en önemli sorunu ulaşım. Nüfusla birlikte artan araç sayısı caddelerin yetersin kalmasını, bu da sürekli yeni ulaşım projeleri ve yatırımlarını getiriyor. Yanı sıra… Bu konun bir de çevresel yanı var. Onun hesabını da, yol ve ulaşım uzmanı olarak zaman zaman düşüncelerini... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Karla mücadelede Karayolları bu uygulamayı Bursa’dan başlattı: Kar istasyonları ve bakımevleri

Trafik kazalarından yola çıkarak risk haritası çıkaran Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü karla mücadele kapsamında da kar istasyonları oluşturdu. Üstelik… Ankara Yolu’nda Ümitalan ve Mezitler’deki 2 karla mücadele istasyonu ve tuz sundurmasıyla Bursa-Bozüyük-İnönü-Kütahya yolundaki Kümbet ve Susurluk... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et