Etiket: Metin Ünal

Evet-Hayır oyları sandıkta, anketler de sokakta yarıştı: Ada Araştırma 2.5 ay önceden geneli, 1 ay önceden İstanbul’u bildi

16 Nisan öncesi referandum beklenirken bir yandan da kamuoyu araştırmalarının sonuçları merak ediliyordu. O nedenle, pazar günü sandıkta anketlerin de yarıştığını söylemek gerekiyor. Bu doğrultuda… 13 Nisan günü yayınlanan Konda araştırması yüzde 51.5 evet çıkacağını buldu. 12 Nisan’daki Konsensus araştırması... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Ankara kulisleri bunu konuşuyor: Beştepe’de 3B formülü olur mu?

İstanbul merkezli Ada Araştırma’nın yaptığı toplumun nabzı araştırmasından çıkan “AK Parti seçmeninin Devlet Bahçeli’yi Cumhurbaşkanı Yardımcısı görmek istediği” sonucunu Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ünal açıkladı. Bizim de aklımıza… Uzun süredir Ankara kulislerinde duyduğumuz bir... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Araştırmadan çıkan sürpriz: AK Parti seçmeni Bahçeli’yi Cumhurbaşkanı Yardımcısı görmek istiyor

Ada Araştırma tarafından Türkiye genelinde, fakat bölge bazlı olarak yapılan son toplumun eğilimi araştırmasında ortaya çıkan ilginç sonuçlardan birini de Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ünal açıkladı. Dedi ki: “15 Temmuz sürecinden bu yana AK Parti seçmeninde MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’ye karşı bir... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Referandum ufukta göründü, tolumun nabzı araştırmaları başladı… Sürpriz görünmüyor, Başkanlık açık farkla gelir!

Aradığımızda… Her zamanki gibi Türkiye genelinde, fakat bölgesel olarak yaptıkları son araştırmanın raporlaması üzerinde çalışıyordu. Yani… Önündeki araştırmadan daha yeni, ya da başka bir ifadeyle söylemek gerekirse daha taze başka bir kamuoyu araştırması yok. O bakımdan… Toplumun nabzını tutup eğilimini... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Askere 15 Temmuz’da düşen güven Cerablus’la arttı, lider performansında Cumhurbaşkanı öne çıktı

Darbe girişimi sonrası sıcağı sıcağına halkın düşüncelerini ve eğilimlerini belirlemek için sahaya çıkan Araştırmacı Metin Ünal geçen hafta da yeni bir araştırma yaptı. Bu kez… 15 Temmuz sonrası nelerin değiştiğini görmek istedi. İlk olarak da lider için güncel sorunlara yaklaşımı sorgulamak üzere ayrı... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Araştırmada ilginç sonuç: En güvenilir ülke sıralamasında Amerika düştü, Rusya ikinci sıraya çıktı

Aslında… Araştırmacı Metin Ünal periyodik olarak sürekli araştırmalar yapıyor. O bakımdan, 15 Temmuz öncesinin donelerine de sahip. Nitekim… Araştırmadaki dost ülke sorusu 15 Temmuz öncesine bakıldığında çarpıcı sonuç veriyor. Örneğin, en güvenilen ülke olarak yüzde 68’le Azerbaycan ilk sırayı alıyor. Haziran... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Sokaktaki vatandaş FETÖ’nün iade edileceğinden umutsuz

17-21 Temmuz tarihleri arasında 30 Büyükşehir’de ve 5 bin 200 kişiyle yüz yüze görüşülerek yapılan araştırmada darbe girişiminden yüzde 89 oranında FETÖ’yü sorumlu görüldüğü çıktı. Fakat… Araştırmaya katılanlar, FETÖ’nün iadesi konusunda pek de umutlu değiller. Çünkü… “FETÖ iade edilir mi?”... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Darbe girişimi sonrası halkın siyasi tercihlerinde çok büyük değişim yok!

Türkiye genelinde yaptığı isabetli araştırmalarla tanınan Araştırmacı Metin Ünal’a, 15 Temmuz darbesi sonrası halkın siyasi tercihinde değişiklik olup olmadığını da sorduk. Oran vermedi, ama izlenimlerini aktardı: “Siyasi tercihlerde kayda değer bir hareket yok. AK Parti’nin 1-2 puan artışı, MHP’nin 1-2 puan... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

15 Temmuz sonrası gündem araştırmasından çarpıcı sonuçlar: Darbe girişimi tercihi değil, ama düşünceleri değiştirdi!

Türkiye’nin geçmişinde iki askeri darbe var. 1960 ve 1980’de hükumetler değişmekle kalmadı, 1960 darbesine Başbakan ve 2 Bakanı demokrasi şehidi verdi. Arada… 1971 muhtırası var. Yine son dönemde 28 Şubat postmodern darbesiyle 2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde yaşanan e-muhtıra da toplumun belleğinde... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Araştırmanın röntgeni: Seçimden tek başına iktidar çıkar mı?

1 Kasım seçimi sonuçları 7 Haziran’dan farklı olur mu? Yine tek başına iktidar çıkmazsa bir seçim daha mı yapılır? Soruların cevabı Ada Araştırma Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ünal’da: “Araştırmamızın sonuçlarına göre AK Parti 282 milletvekili çıkarıyor. Bu rakam tek başına iktidar olmak için... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et