Etiket: parlamenter sistem

Türkiye’nin yönetim sisteminin değiştiği bir seçime tanıklık ediyoruz… İyi ki demokrasi var, seçmenin ve seçilmenin değerini bilelim

Öncelikle… Aklımızdan hiç çıkarmamamız gereken bir şey var: Seçmek, seçilmek, demokratik hakları sandıkta kullanmak ve özgür iradeyle siyasi tercih yapmak çok güzel bir şey. Yine… Özgür iradenin sandığa yansıdığı bir seçimde seçilmiş olmak da, yani kazanmak da çok güzel ve çok farklı bir... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu: 90’ların başında kaçırdığımız güçlü Türkiye fırsatını yeniden yakalayabilmek için 24 Haziran seçimi şans

Seçime artık bugün dahil 18 gün kaldı. Adayların belli olması, bildirgelerinin açıklanmasından sonra siyasi partiler sahaya çıktılar ve sokağa hareket geldi. Hissedilemeyen seçim havası da saha çalışmalarıyla yaşanmaya başladı. Bu süreçte… AK Parti’nin 24 Haziran seçiminde Bursa’daki lokomotif gücü... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “en önemli proje” olarak açıkladığı Millet Bahçeleri’ne Bursa Atatürk Stadyumu Meydanı ilham kaynağı oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hem AK Parti adaylarını tanıttığı, hem de seçim beyannamesini açıkladığı konuşmasını izlerken şunu düşündük: AK Parti toplumun önüne umut koymayı başarıyor. Bunu da 2023, 2053 ve 2071 gibi uzun vadeli hedeflerle yapıyor. Bir de avantajı var: 16 yıldır iktidarda olduğu... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Kurulur kurulmaz 6 üyeyle Büyükşehir Meclisi’nde temsil edilen İYİ Parti iddialı: Biz Bursa’yı İYİ yöneteceğiz!

Aslında… Bir siyasi partinin kurulur kurulmaz Büyükşehir Belediye Meclisi’nde temsil ediliyor olması, hem de 6 üyeyle temsil ediliyor olması yerel siyaset açısından çok önemli. Nitekim… İYİ Parti Büyükşehir Grubu olarak ziyaretimize gelen Prof. Dr. Hasan Ertürk, Ercan Özel, Avni Çimen Erin, Hüsnü Doğruoğlu sohbet... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Bozbey’den şok iddia: Referandumun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurup parlamenter sisteme dönmek isteyecekler

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, pazar günü CHP Gürsu kongresinde yaptığı ve CHP’ye alarm özelliği taşıyan konuşmasında iddialı bir siyasi tahmin de ortaya koydu. Dedi ki: “Göreceksiniz, çok yakında bizzat iktidar partisi 16 Nisan referandumunun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuracak.” Gerekçesi... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Şadi Özdemir CHP’nin hedefini açıkladı: 2019 seçimiyle parlamenter sistem geri gelecek!

CHP İl Başkanı Şadi Özdemir’le sohbet ederken, 2019’da yapılacak seçimleri de konuştuk. Şunu söyledi: “Genel Başkanımız, cumhurbaşkanı adayı olmayacağını açıkladı. Herkesin kabul edeceği, nitelikli, dinamik cumhurbaşkanı adayıyla seçime gireceğiz.” Şu noktada iddialı: “İddialıyız. Çünkü, 2019... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Tek adamlık ve partili cumhurbaşkanı iddialarına MHP İl Başkanı Topçu yorumu: Artık hileye gerek duyulmasın

Anayasa değişikliğine ilişkin tek adamlık ve partili cumhurbaşkanı eleştirilerini cevaplayan MHP İl Başkanı Tevfik Topçu’nun bakışı şu: “Parlamenter sistem kalkmıyor, ama tam bir başkanlık sistemi de değil. Son derece fazla yetkileri olan cumhurbaşkanına aynı ölçüde sorumluluk... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Yeniden kurulan AP hedefini belirledi: İdeoloji partileri dönemi geçti, siyasete kitle partisi anlayışı yeniden kazandırılmalı

Gazetelerden takip ediyoruz… Adalet Partisi son dönemde teşkilatlanma atağına kalktı. Pek çok ilde katılım törenleri düzenlerken Bursa İl Başkanı olarak geçen hafta Ahmet Yıldırım atandı, Haşim İşcan Caddesi’nden Doğanbey’e girişteki bina da kiralandı. AP Genel Başkanı Prof. Dr. Vecdet Öz ve parti yönetimi... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Çavuşoğlu’ndan çarpıcı bir soru: Rusya neden Suriye’ye parlamenter sistem önerdi?

AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu sistem değerlendirmesi yaparken farklı bir bakış getirdi: “Rusya’da başkanlık sistemi var, ama Suriye için parlamenter sisteme ilişkin anayasa önerdi.” Şu yorumu yaptı: “Çünkü parlamenter sistemde Suriye’yi kontrol etmek, milletvekillerine tahakküm ve... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Yeni yönetim modeli öneren Zekeriya Birkan: Başkanlık dışında modeller iflas etti

Sorunları çözülüp darbelerin önleneceği yeni bir anayasayı tanımlayan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Zekeriya Birkan yeni bir yönetim modelini de savunuyor: Dedi ki: “Dünyada Başkanlık sistemi dışındaki tüm sistemler iflas etmiş durumda.” Örnek de verdi: “Bakın İspanya’da... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et