Etiket: seçim barajı

2019’daki yerel seçime 16, cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimine 20 aydan az kaldı, ama seçim barajı ve sistemi henüz gündemde değil

Gerçi… Siyaset kulisleri 2018 yılında erken seçim beklentisinden vazgeçmedi, hatta özellikle dış kaynaklı gelişmelerin ışığında beklentiyi daha da arttıran yorumlar dile getiriliyor. Buna karşın… Eğer bir değişiklik olmaz da, her şey planlandığı gibi işlerse 2019’daki yerel seçime 16 aydan, cumhurbaşkanı ve... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Bahçeli’nin gündeme getirdiği seçim barajı düşecek mi? İşte Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu’nun cevabı

Gerçi… Siyaset açısından çok uzun bir zaman var, ama 31 Mart 2019’da olması gereken yerel seçim ile kağıt üzerinde 3 Kasım 2019 olarak gözüken cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi de hızla yaklaşıyor. Dahası… Her şeye ve tüm açıklamalara karşın 2018’de seçim olacağı beklentisi taraftar bulduğu gibi,... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Normal demokrasilerde yüzde 10 seçim barajı yüksek, ama soru şu: Baraj düşerse Meclis’in bugünkü yapısı ne kadar değişir?

Gerçi… AK Parti Genel Merkezi ve hükümet gündemlerinde olmadığını söyledi, ama MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeme taşıdığı seçim barajı medya ağırlıklı tartışılmaya devam ediyor. Bahçeli, seçimde uygulanan yüzde 10 barajının ağır olduğunu düşünüyor. Bunu da “MHP için değil demokrasi... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Ankara’nın kulislerinde bunlar konuşuluyor: MHP ile milli mutabakat hükümeti, seçim barajı, seçim sistemi!

Siyaset kulislerini bilenler ve Ankara’yı izleyenler şunun farkındalar: Bir konu konuşulmaya başlandı mı, önünde sonunda gündeme geliyor. Nitekim… Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin hafta içinde Çankaya’da yaptıkları görüşmenin içeriği ve ayrıntıları kamuoyuna yansımasa bile,... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Yönetim modeli değişirken, Başkanlık sistemiyle birlikte seçim sistemi de değişiyor: Daraltılmış bölge seçim sistemi geliyor!

Aslında… Seçim sistemiyle ilgili arayışlar yeni değil. Bazen seçim barajı tartışmaları içinde gündeme geliyor, bazen de güçlü temsil adına dünyadaki örnekleri göz önüne alınarak öneri halinde dillendiriliyor. Bu kez… Yeni yönetim modeli ile uyum adına gündeme geliyor. Bir yandan Başkanlık sistemi ile... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Başkanlık’la birlikte “dar bölge” seçim sistemi geliyor… Barajsız sistemde Bursa 4 bölge oluyor, ilçe sınırları değişiyor

Önceleri… Başkanlık sistemine geçilmesi halinde beklenti olarak dile getiriliyordu. Fakat siyasi otorite temsilcileri, yani iktidar partisi olan AK Parti sözcüleri artık açık açık söylemeye başladılar. Dedikleri şu: “Eğer Başkanlık sistemine geçilirse seçim sistemi de değişir ve Dar Bölge Seçim Sistemi... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

AK Parti’nin HDP’ye giden emanet oyları asıl partilerine döndürme planı: Düşük baraj!

Siyaset çok ilginç bir mekanizma. Daha düne kadar koalisyon kurulması ve ülkenin yeni bir seçim yaşamaması için topyekûn niyet ortaya konuyordu. Son süreçte… AK Parti’nin koalisyon seçeneği iki partiye inerken, hükümetin kurulabilmesi için 45 günlük sürede de son 12 güne girdi. Derken… AK Parti’nin “Erken... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Umut Oran’a göre çok partili parlamento güçlü demokrasi demek

Şu bir gerçek ki… Anayasa Mahkemesi seçim barajını yüksek bulur da düşürülürse parlamentonun yapısı çok değişir. Bu noktada… “Parlamentoda temsil edilen bir parti arkadan dolanarak bağımsız milletvekilleriyle grup kuruyor. Bu da demokrasiye yakışmıyor” diyen CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran şöyle... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Umut Oran: Milletin egemenliği için temsilde adalet!

Geride bıraktığımız hafta gündemde en çok yer bulan konu, hiç kuşku yok ki Anayasa Mahkemesi’nin seçim barajını görüştüğünü açıklaması oldu. Gözler de doğal olarak bireysel başvurular üzerine konuyu incelemeye başlayan AYM’nin vereceği karara çevrildi. Konuyu… Bireysel başvurulardan birinin sahibi olan CHP... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Ankara’da siyasi satranç… Seçim barajından erken seçim çıkar mı?

Hafta başında… Başbakan Ahmet Davutoğlu salı geleneği haline gelen Grup Toplantısı’nda bedelli askerlik müjdesi verdiğinde, herkes için sürpriz oldu. Çünkü… Daha geçen hafta, “gündemde bedelli askerliğin olmadığı” açıklamaları yapılmıştı. Üstelik… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir konuşmasında,... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et