Etiket: Selahattin Demirtaş

Anket sonuçlarına göre bugünkü tabloda Erdoğan ilk turda seçilebiliyor

Eğer… Değişiklik olmazsa Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimi 3 Kasım 2019’da yapılacak ve Türkiye’de yeni yönetim sistemi fiilen başlayacak. İşte… ADA Araştırma son gündem araştırmasında başkanlık sisteminin başlayacağı seçim için olası adaylarla cumhurbaşkanı anketi de... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Araştırmacı sokağa çıktı 2019 fotoğrafını bugünden görmek istedi, işte sonuç: Erdoğan’ın rakibi yok, ama kararsızlar hala 2. parti!

Bu sütunların okurları artık alıştılar… İstanbul merkezli ADA Araştırma her ay halkın nabzını tutmak için sahaya çıkıyor ve gündem araştırması yapıyor. Biz de… ADA Araştırma Yöneticisi Ayhan Adıgüzel’in yaptığı değerlendirmeleri yine düzenli olarak aktarıyoruz. İç siyaset gündeminin dışa bağlı... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Siyasi partilerin genel başkanları aday olursa, yüzde 51.8 oyuyla Erdoğan zorlanmadan Cumhurbaşkanı seçilir

Türkiye yeni yönetim sistemiyle yeni siyaset dönemine hazırlanırken, ADA Araştırma ekim ayı gündem araştırmasında “Bu pazar cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirsiniz?” sorusuna cevap aradı. Araştırmayı da… Siyasi partilerin liderlerinin aday olmaları olasılığı üzerinden yaptı. Buna... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Anket diyor ki… 2019’daki Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın en büyük rakibi kararsızlar olacak!

Türkiye, 2019 sonbaharında ikinci kez cumhurbaşkanı seçimi yapacak. Seçilecek cumhurbaşkanının parlamento dışından hükümet kuracak olması bu seçimi farklı kılıyor. Çünkü… Adına başkanlık denmese bile cumhurbaşkanlığı sistemi tam anlamıyla başlayacak.  Siyasi partilerin şimdiden aday aramaya, ya da aday... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Erdoğan’la başlayan sürece göre, genel başkanlar artık Cumhurbaşkanı adayı olmak zorunda mı kalacaklar?

2015 yılında ilk kez halk oyuyla yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’la, CHP-MHP’nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yarıştı. Yeni model tartışmaları Erdoğan üzerinden yürürken, 23. Dönem AK Parti Bursa Milletvekili Hayrettin... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Zekeriya Birkan’ı tutuklanan HDP’liler yorumu: Kimse hukuktan üstün değil

TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Zekeriya Birkan’la cuma akşamı Olay Televizyonu’nda yaptığımız program sırasında gündemde HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile milletvekillerinin tutuklanması vardı. Programda… Birkan’a daha çok eski bir Baro Başkanı ve hukukçu gözüyle... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

HDP cumartesi günü il kongresi yapıyor… Gözler Yüksel Akgün’de, kadın eşbaşkan kim olacak?

Yüksel Akgün uzun yıllardır siyasetin içinde. Türkiye Komünist Partisi ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nde hem il başkanı hem Parti Meclisi Üyesi olarak görev yaptı. Selahattin Demirtaş’ı cumhurbaşkanı adaylığında desteklemek için katıldığı HDP’de Kezban Dumlu ile birlikte İl Eşbaşkanı olarak görev aldı.... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

7 Haziran’daki siyasi çizgisini değiştiren HDP bileşenlerini ve seçmenini sıkıntıya soktu

Selahattin Demirtaş’ın cumhurbaşkanı adaylığıyla HDP’ye gelen sol bir yapı var. Onlara 7 Haziran seçiminde AK Parti karşıtı cephe ve CHP’nin bir kesimi eklendi. O süreçte, AK Parti’ye karşı umut bağlayanların buluşması HDP’nin Bursa’dan milletvekili çıkarmasını sağladı. Son süreçte tırmanıştaki... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

TBMM’de açıklama yaptı… AK Parti Bursa Milletvekili Şahin’den HDP lideri Demirtaş’a sert cevap!

TBMM’de bütçe görüşmeleri devam ederken Bursa Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili Hüseyin Şahin de bir grup AK Parti milletvekiliyle birlikte basın toplantısı yaptı. Şahin’in açıklamaları iki bölümden oluştu. İlk bölümde 28 Şubat postmodern darbesi ile ilgili düşüncelerini açıkladı. Ardından... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Gökdere’de 2 miting var: Bursa’da önce Kılıçdaroğlu, sonra da Davutoğlu meydana çıkıyor!

Açıkça söylemek gerekirse… Bayram öncesine kadar siyasi partiler seçim mitingi yapıp yapmamayı kendi içlerinde tartışıyorlardı. Terör saldırılarının arttığı, şehit cenazelerinin toplum psikolojisini etkilediği bir süreçte hem seçim mitingi için kalabalıkları toplamak ve onlara siyaset söylemi anlatmanın... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et