Posts Tagged ‘Shanghai’

Dünya metropollerinde sorun her yerde aynı: Geniş yollar ve kavşaklara karşın Moskova da trafikle baş edemiyor

Aslına bakılırsa… Bursa’dan dışarı çıkmayınca anlaşılmıyor. Yaşadığımız kentteki sorun elbette hepimizi ilgilendirdiği için önemli ve kendimize dokunduğu için acil çözüm bekliyoruz, ama şu da bir gerçek ki... devamını oku... | Paylaş!

06

11 2017

Çin’de en sarsıcı ziyaret… Gen hatası olmayan bebeklerle gen kontrolünde ölümsüzlüğün de sırrı mı var?

Gerçi… Ziyaret ve inceleme gezileri programı çok yoğun ve yorucuydu, ama çok farklı bir gezi olduğunu da söylemek gerekiyor. Bir kere, çok sayıda müze ziyaret edip Çin tarihi hakkında bilgilendik. İlk bölümde… Taizhou... devamını oku... | Paylaş!

08

10 2017

Shanghai ile aynı yıl metroya başlamışız, ilk yıl 5 kilometre yapmışlar, bugün 650 kilometreyi aşmışlar, hedef 2040’ta 2 bin kilometre!

Bilgiyi… Türk gazetecilere Shanghai Planlama Müzesi ziyareti sırasında, kentin dev maketi önünde verilen brifingden öğrendik. 2 uluslararası havaalanı, 3’ü büyük 7 tren garı, 2 kargo ve 3 yolcu limanı olan Shanghai raylı... devamını oku... | Paylaş!

07

10 2017

Kamu yöneticisinin toplu taşıma desteği böyle olur… Shanghai Belediye Sözcüsü işe metroyla gidip geliyor

Shanghai’de ciddi boyutlara ulaşan trafik konusunda özel araçlara zorluk çıkardıklarını vurgulayan Shanghai Belediye Sözcüsü ve Basın Müdürü Xu Wei’ye meslektaşlarımız makam aracı kullanıp kullanmadığını sordular. O... devamını oku... | Paylaş!

07

10 2017

Dünyanın her yerinde metropol kentlerin sorunu aynı: Önce trafik, sonra ev fiyatları, eğitim ve hava kirliliği!

Çin’e ayak bastığımız Shanghai’ya 1 hafta sonra, gezimizin 9. gününde geri döndük. İlk geldiğimizde gece vakti olmasına karşı ilgimizi çeken gökdelenler yine tüm haşmetiyle gökyüzüne doğru yükseliyor. Shanghai... devamını oku... | Paylaş!

07

10 2017

Önemli mesaj: Çin Türkiye ile ikili ilişkiyi önemsiyor ve geliştirmek istiyor, ama Türkiye-Çin-Rusya üçlü ilişkisine soğuk!

İstanbul-Shanghai arası 11 bin kilometre. Biz biraz daha güneyde ve tropikal iklim koşullarının hissedildiği Donyang’dayız. Buradaki 3. ve Çin’deki 7. günümüz. Bulunduğumuz kent Donyang ilk adım attığımız Shanghai ve... devamını oku... | Paylaş!

05

10 2017

Çin’de toplumsal değişim: Sınıfsız toplumdan dünyayla entegrasyon için yeni orta sınıf oluşturma planı!

Çin gezimizin 5. gününde, Çin Uluslararası Radyosu Türkçe Servisi’nin yaptığı planlamayla Bursa, İstanbul ve Ankara’dan bir grup Türk gazeteci olarak inceleme gezilerimizi sürdürüyoruz. İlk gün… Shanghai’de... devamını oku... | Paylaş!

04

10 2017

Çin kentlerinin yollarında şaşırtan “kopya” model araçlar dolaşıyor

Aslında… Çin’in tek otomobil markası Geely değil, bilinen 4-5 marka daha var. Ne var ki… Önce Shanghai, sonra Taizhou caddelerinde Batı’nın ve Amerika’nın çok tercih ettiği bazı otomobil markalarına ait en çok... devamını oku... | Paylaş!

03

10 2017

Taklit mallar üretiminin yerini teknoloji almış: Sanayide Çin gerçeği

ÇİN İZLENİMLERİ 3 – Taizhou Çin gezimizin ikinci ayağında 30 milyonluk Shanghai’den 6 milyonluk Taizhou’ya geçince gözümüzde Bursa canlandı. Dev sanayi tesisleriyle bir üretim kenti olan Taizhou bir çok yönden... devamını oku... | Paylaş!

01

10 2017

Sabahın 07.00’sinda bile kilitlenen trafik 30 milyonluk gökdelenler kenti Shanghai’ın sorunu

ÇİN İZLENİMLERİ 2 – Shanghai Bursa’da son yıllarda trafikle yatıp trafikle kalkıyoruz. Çin’in 30 milyon nüfuslu gökdelenler kenti Shanghai’ın trafiğini görünce, bizim trafik dere gibi akıcı... devamını oku... | Paylaş!

01

10 2017