Etiket: Sosyolog Mutlu Çınar

Cumhuriyete giden yolları hazırlayan 100 temel taşı bu ajandada… Milli mücadele kahramanları için tam yüz yıllık vefa, yüz yıllık farkındalık

Rakamların dili kadar, tarihin satır aralarını da iyi okur… Sosyolog Mutlu Çınar, günlük yaşam içinde unutulan pek çok konuya, çarpıcı yaklaşımlar sergiler. Yine öyle yaptı… Kent Kültürü Derneği olarak, farklı ve özel bir ajanda hazırladı. Ajanda… Atatürk’ün Bandırma adlı vapurla İstanbul’dan Samsun’a... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

İlçelerdeki seçim sonuçlarının röntgenini çıkardı… Rakamların dilinden Mutlu Çınar anlıyor

Her seçimin kendi öyküsü var. İşte, Sosyolog Mutlu Çınar da o öyküleri bulup ortaya çıkarmakta usta. Yıllardır… Rakamların dilini anladığı için, satır aralarında kalan pek çok noktayı onun uyarısıyla fark ettik, bu sütunlara da taşıdık. Sohbet ederken… 31 Mart seçiminin oy dağılımından farklı bir analiz... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

İttifak olmasaydı, CHP, MHP ve İYİ Parti bazı ilçelerde belediye meclisi üyesi çıkaramayacaklardı

Sosyolog Mutlu Çınar,  24 Haziran seçimine göre oluşan tabloyu yorumladı: Bir… “MHP’nin 8 ilçede hesaplama için oyu kalırken, İnegöl, Yıldırım, Yenişehir, Kestel, Gemlik’te 1’er, Gürsu’da 3 belediye meclisi üyesi çıkarabilecekti.” İki… “İYİ Parti Gürsu ve... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Yerel seçimin pek bilinmeyen özelliği… Belediye meclislerinde ‘çifte baraj’ uygulaması için ittifak kurtarıcı oldu

Yerel seçimlerde… İlgili olanların dışında, kamuoyunun pek bilmediği bir sistem uygulanıyor: Çifte baraj. Barajlardan biri… Belediye meclislerine üye sokabilmek için yüzde 10 oy alma zorunluluğu. İkincisi de… Seçim çevresinde kullanılan geçerli oyların onda birinin tüm parti ve bağımsızların oy... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Binali Yıldırım ajandada kendini görünce duygulandı: Bugüne kadar manşet çok olduk, ama doğum günümüze özel sayfa ilk kez oluyor

Her seferinde tekrarlıyoruz… Sosyolog Mutlu Çınar adeta proje fabrikası gibi üretir. Geçen yılbaşı hazırladığı Bursa Işığına Işık Katanlar ajandasında, Bursalıların yanı sıra ve devlet büyüklerinden o gün doğanların biyografileri vardı. 20 Aralık sayfasındaysa dönemin başbakanı Binali Yıldırım yer... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Oyların sayılıp sayılmadığı tartışmaları bir yana, AK Parti’nin temayüldeki oylama planlamasında temsil adaletsizliği var

AK Parti’nin alışılmış organizasyon başarısını Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’ndeki temayül yoklamasında da gördük. Ancak… Organizasyon disiplinine karşın AK Parti’nin oy kullanma planlamasında temel bir sorun ortaya çıktı. Ona da… Sandıkları birlikte dolaştığımız Sosyolog Mutlu... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et