Etiket: tek başına iktidar

Cumhurbaşkanlığı sistemiyle koalisyon olasılığı ortadan kalkıyor: Her seçim tek başına iktidar çıkaracak!

Gündem bir anda iç siyasete döndü. Bunun nedeni, AK Parti Genel Başkanı olarak Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin buluşmalarıydı. Buluşmayı kritik kılansa anayasa için uzlaşma oldu. Uzlaşma… Anayasada boyutu küçük de olsa çok önemli değişiklik getirmekle birlikte, yönetim modelini... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Seçimdeki sürpriz sonucun sırrı bu soruda: Yan yana gelmeyen 2 parti seçmeni aynı partide nasıl buluştu?

Pazar gününe kadar seçmenin sessizliği siyasetçiler için kaygı verici bir durumdu. Pazar sabahıysa, 7 Haziran’dan beri renk vermeyen seçmenin sandığa koşarak gösterdiği katılım yüksekliği demokratik heyecan açısından önemliydi. Sandıklar açıldığında… Herkes için sürpriz kabul edilen bir durum ortaya... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Sonuçlar belli oldu, Şehreküstü doldu… AK Parti İl önüne toplanan kalabalık ve coşku Gökdere’de yoktu!

Televizyonlar seçim sonuçlarını açıklamaya başladıktan 1 saat sonra AK Parti binalarına akın başladı, tek başına iktidar anlaşılınca bu akın coşkuya dönüştü. Dün gece saat 20.45’te ilk gösterilere Haşim İşcan Caddesi üstündeki AK Parti Osmangazi İlçe önünde rastladık. Halay çekenler caddeye çıkıp... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Böyle bir sonucu kimse beklemiyordu… Meğer millet kararını verdiği için sessiz ve ilgisizmiş!

Haftalardır bu sütunlarda yazıyoruz. Hatta, katıldığımız televizyon programları ve dost sohbetlerindeki sorulara da aynı cevabı verdik: Seçmen çok sessiz. Tedirgin edici bu durumun iki gerekçesi olabileceğini vurguladık: Birincisi… “Seçmen kararını vermiş seçim gününü bekliyor olabilir” derken, “demokrasi adına... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Bu seçimin kriteri de, ilgi yoğunluğu da değişti: AK Parti tek başına iktidara gelir mi?

Eskiden… Seçime gidilirken partiler iktidar iddialarını sergiler, vatandaştan da tek başına iktidar için oy isterlerdi. Partilerin taraftarları, ya da seçmenleri de kendi partileri üzerinden düşüncelerini dile getirirlerdi. Bu seçimde ilgi merkezi değişti. Sandığa 1 gün kala yapılan tartışmalara baktığımızda, “Hangi... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Hem AK Parti, hem CHP peşinde… 1 Kasım seçiminin gözdesi MHP’nin milliyetçi oyları oldu

7 Haziran seçimi üstünden 5 aya yakın süre geçti. Ne var ki, 5 ay bile olmamasına karşın, siyasi akıntı yön değiştirdi. Örneğin… 7 Haziran seçimi öncesinde HDP’nin barajı aşması için adeta kampanya vardı. Kimi çevreler, HDP barajı aşarsa AK Parti’nin iktidarı kaybedeceği hesabı yapıyorlardı. O hesap... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Müezzinoğlu’na göre AK Parti “tek başına iktidar” sınırında, kıl payı aşabilir de takılabilir de

Ülke gündemi ve artık 10 günün altına inen seçimle ilgili değerlendirmeleri sırasında Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na aynı zamanda Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi olduğu için karar alma sürecine katıldığı AK Parti’nin tek başına iktidar olup olamayacağını sorduk. Şunu söyledi: “Bazı sonuçlar... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Araştırmanın röntgeni: Seçimden tek başına iktidar çıkar mı?

1 Kasım seçimi sonuçları 7 Haziran’dan farklı olur mu? Yine tek başına iktidar çıkmazsa bir seçim daha mı yapılır? Soruların cevabı Ada Araştırma Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ünal’da: “Araştırmamızın sonuçlarına göre AK Parti 282 milletvekili çıkarıyor. Bu rakam tek başına iktidar olmak için... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et

Siyasetin bir de bu tarafı var… Seçim sonucundan en çok bürokratlar tedirgin oldu

Dile kolay… Tam 13 yıllık bir iktidar süreci yaşadı AK Parti ve Demokrat Parti’den bu yana en uzun süren tek parti iktidarı olarak tarihe geçti. Dolayısıyla… Meclis’teki hakim güç ve hükümetteki siyasi otorite olarak bürokrasiyi yapılandırdı. Hatta, kendi getirdiği ya da atadığı kadroları başka kadrolarla... devamını oku... | Paylaş!

Okumaya devam et