Posts Tagged ‘Yeşil Türbe’

Yıllardır Bursa’nın özgün hediyelik ürünü yok diye üzülüyorduk, artık var… Kültür A.Ş. ‘Bursa Hatırası’ hediyelikler yaptı

Kendimizi bildiğimizden beri, “Bursa’nın kendine özgü hediyelik eşyası yok” diye hep yakınılır. Gerçekten de, her kentin yerel bir sembolünü anlatan hediyelik eşyaları varken, Bursa için sembol üretilemedi. Bir ara… Kozahan üst... devamını oku... | Paylaş!

09

08 2018

Ekrem Hayri Peker Yeşil Türbe ve Semerkant’taki Timur’un türbesi kapılarının birbirine benzediklerini fark etti, araştırınca büyük sırrı ortaya çıkardı

Ekrem Hayri Peker kendini Bursa ve tarih araştırmalarına adayan bir dostumuz. 5’i mesleği tekstil, 4’ü tarih araştırmaları olmak üzere 9 kitabı yayınlandı. Bursa’nın geçmişine ışık tutan araştırmalarıyla da kent... devamını oku... | Paylaş!

29

01 2018

Yeşil Tüpgeçidi’nde yan duvarlar güzel oldu, ama dökülen tavan korkutuyor

Yeşil Camii ile Yeşil Türbe arasındaki Bursa’nın ilk tüpgeçidinde Büyükşehir Belediyesi de geçtiğimiz günlerde, çevredeki tarihle uyumlu renklendirme çalışması yaptı. Açıkça söylemek gerekirse, duvarlara yapılan süslemeleri... devamını oku... | Paylaş!

25

04 2016

Neslihan Hoca, UNESCO Dünya Mirası listesiyle gelen başarıyı anlattı: Bursa geçmişiyle evrenselleşti

Osmanlı fethettiğinde Bursa bugünkü Tophane’yi merkez alan surlar içinde yaşayan bir Bizans kentiydi. Orhan Bey, kenti surlar içinden çıkarmaya karar verdiğinde Orhan Camii’ni inşa ettirdi. Yanına da camiyi yaşatıp çevresinde... devamını oku... | Paylaş!

01

08 2014